پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت
image_pdfimage_print

دين نوين

امام صادق عليه السلام فرمود: «هنگامي که قائم (عج) خروج مي کند، فرمان نو، کتاب نو و روش نو و قضاوت نو مي آورد». براي برخي با توجّه به اين روايت و روايات ديگر اين سؤال پيش مي آيد که آيا به هنگام ظهور مهدي موعود (عج) دين جديدي آورده خواهد شد و آيا دين ديگري غير از اسلام هم وجود دارد؟ در پاسخ مي توان گفت: تعبير به نو و جديد، اشاره به اين است که انقلاب مهدي (عج) […]


دين در عصر ظهور

روايات فراواني بيان مي دارد که تنها دين مورد قبول در عصر ظهور، همانا «دين اسلام» است و با توجه به شرايطي که در عصر ظهور تحقق مي يابد، نداي توحيد در سراسر گيتي حکم فرما خواهد شد. امام حسين عليه السلام در توصيف حضرت مهدي عليه السلام مي فرمايد: «… وَيُظْهِرُ بِهِ دينَ الحَقِّ عَلَي الدّينِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ المُشْرِکُونَ» [1] ؛ «خداوند به وسيله او دين حق را بر تمامي اديان ظهور مي بخشد و اگرچه مشرکان آن […]


ديدگاه كلي قرآن درباره پايان تاريخ

ديدگاه قرآن درباره سرانجام بشر، ديدگاهي خوش بينانه است و در آن پايان دنيا پاياني روشن و سعادت آميز دانسته شده است. سرانجامِ سعادت مند جهان، همان تحقّق کامل غرض از آفرينش انسان ها است که چيزي جز عبادت خداوند نخواهد بود: «وَ مَا خَلَقتُ الجِنَّ وَالإِنسَ إِلاَّ لِيَعْبُدونَ». [1] عبوديّت الهي در سطوح گوناگون فردي و اجتماعي آن، براساس برنامه ريزي خداوند و در چارچوب اصل اختيار واقع شده و غالب انسان ها از آن بهره مند مي شوند: […]


دولت كريمه

در دعاي شريف «افتتاح» به ويژگيهاي حکومت حضرت مهدي (عج) اشاره شده و آن حکومت را «دولت کريمه» خوانده است. «دولت کريمه» عبارت از تشکيل دولت اسلامي است که تمام افراد آن از مزاياي حقوق و عدالت اجتماعي برخوردارند و در پرتو آن دولت، توحيد و ايمان در سراسر زمين حکومت مي کند.


دوران زندگي قائم

دوران زندگي قائم (عج) را مي توان به سه دوره تقسيم کرد: 1- دوره ي کودکي (از سال 255 تا 260 هـ ق) 2- دوره ي غيبت صغري (از سال260 تا 329 هـ ق) 3- دوره ي غيبت کبري (از سال 329 هـ ق شروع شده و تا وقتي که فرمان نهضت جهاني آن حضرت از طرف خداوند متعال صادر شود، ادامه مي يابد).


دوران حيرت

در بعضي از روايات، اساسي ترين ويژگي دوران غيبت کبري «حيرت و سرگرداني» مردم ذکر شده است؛ بويژه هر چه به ظهور نزديک تر مي شويم، بر شدّت اين حيرت افزوده مي شود. در اين دوران انسان ها به جهت فقدان رهبري الهي، هر چه بيشتر در تحير، سرگرداني، و ضلالت و گمراهي به سر خواهند برد. البته افراد بسياري نيز با اهتمام جدّي به پرواي الهي، از اين آزمايش به سلامت عبور کرده، ايمان خود را حفظ مي کنند.


دلدل

«دُلْدُل» نام استر رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلّم است. در روايات اسلامي آمده که مهدي منتظر (عج) هنگام قيام جهاني خود به عنوان نشانه اي از ظهور همراه خواهند داشت. («نجم الثاقب»، ص 125)


دعاء ندبه

يکي از تکاليف و آداب شيعيان در عصر غيبت، ناله کردن و ندبه نمودن و تأسّف خوردن به غيبت آن حضرت است، و از جمله دعاهاي ارزنده اي که در اين باره نقل شده، دعاي مبارک «ندبه» است. اين دعا مشتمل بر عقائد حقّه و تأسف بر غيبت امام قائم (عج) است که به سند معتبر از امام صادق عليه السلام نقل گرديده و به خواندن آن در چهار عيد: جمعه، فطر، قربان و غدير توصيّه شده است.


دعاء كميل

«دعاء کميل از ادعيّه معروف است و علاّمه مجلسي فرموده که آن بهترين دعاهاست. آن دعاي حضرت خضر عليه السلام است. حضرت اميرالمؤمنين علي عليه السلام آن دعا را به «کميل بن زياد نخعي» که از خواصّ حضرت امير عليه السلام بود تعليم فرموده است. اين دعا در شبهاي نيمه ي شعبان (شب ميلاد حضرت قائم (عج)) و در هر شب جمعه خوانده مي شود. و براي راحت بودن از شرّ دشمنان و گشايش روزي و آمرزش گناهان سودمند است. […]


دعاء فرج

مرحوم حاج ميرزا حسين طبرسي نوري در باب هفتم کتاب نجم الثاقب مي گويد: «چند دعا معروف به دعاي فرج است». و آنها را در کتاب خود ذکر کرده که مبادي آنها اينگونه است: «يا عِمادَ مَن لا عِمادَلَه وَ يا سَنَدَ مَن لا سَنَدَلَه وَ…» «يا مَن اظهَرَ الجَميل وَ سِتْرَالقَبيحُ يا…»