0%
پنجشنبه ، 06 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

ارتباط سال نو و عید نوروز با ظهور امام زمان حضرت مهدی (عج)

ارتباط سال نو و عید نوروز با ظهور امام زمان حضرت مهدی  (عج)
ظهور امام زمان در نوروز خواهد بود
همه ما مسلمانان اعتقاد داریم امام زمان مهدی موعود (عج) ، امام دوازدهم ما شیعیان پس از غیبت کبری روزی برای برپایی عدل و داد ظهور خواهد کرد و جامعه ای پر از عدل و داد به وجود خواهد آورد. زمان دقیق ظهور امام زمان (عج) مشخص نیست اما در برخی زمان ظهور مشخص شده است که درباره زمان ظهور امام زمان (عج) در…
ظهور امام زمان در نوروز خواهد بود
همه ما مسلمانان اعتقاد داریم امام زمان مهدی موعود (عج) ، امام دوازدهم ما شیعیان پس از غیبت کبری روزی برای برپایی عدل و داد ظهور خواهد کرد و جامعه ای پر از عدل و داد به وجود خواهد آورد. زمان دقیق ظهور امام زمان (عج) مشخص نیست اما در برخی زمان ظهور مشخص شده است که درباره زمان ظهور امام زمان (عج) در نوروز در این بخش از دین و مذهب نمناک توضیحاتی ارائه می کنیم.
ماجرا و جزئیات روایات ظهور امام زمان در نوروز
ظهور و قیام امام زمان (عج) به فرمان خدای متعال خواهد بود و نمی توان وقت دقیقی را برای ظهور تعیین کرد و فقط خدا به آن آگاه است اما بر اساس برخی روایات از پیشوایان روز و زمان ظهور بیان شده اما هیچ کدام از پیشوایان ما سال دقیق ظهور را اعلام نکرده اند.

درباره زمان قیام حضرت مهدی(عج) روایات مختلفی به شکل کلی و غیرمعین وجود دارد، در برخی، از نوروز به عنوان روز آغاز قیام یاد شده است.( مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج52، ص208. )

حدیث امام صادق (ع) در مورد ظهور امام زمان

عَنْ مُعَلَّی بْنِ خُنَیسٍ قَالَ دَخَلْتُ عَلَی الصَّادِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ ع یوْمَ النَّیرُوزِ فَقَالَ أَ تَعْرِفُ هَذَا الْیوْمَ قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاک هَذَا یوْمٌ تُعَظِّمُهُ الْعَجَمُ وَ تَتَهَادَی فِیهِ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ الصَّادِقُ ع وَ الْبَیتِ الْعَتِیقِ الَّذِی بِمَکةَ مَا هَذَا إِلَّا لِأَمْرٍ قَدِیمٍ أُفَسِّرُهُ لَک حَتَّی تَفْهَمَهُ قُلْتُ یا سَیدِی إِنْ عُلِمَ هَذَا مِنْ عِنْدِک أَحَبُّ إِلَی مِنْ أَنْ یعِیشَ أَمْوَاتِی وَ تَمُوتَ أَعْدَائِی فَقَالَ یا مُعَلَّی إِنَّ یوْمَ النَّیرُوزِ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی أَخَذَ اللَّهُ فِیهِ مَوَاثِیقَ الْعِبَادِ أَنْ یعْبُدُوهُ وَ لَا یشْرِکوا بِهِ شَیئاً وَ أَنْ یؤْمِنُوا بِرُسُلِهِ وَ حُجَجِهِ وَ أَنْ یؤْمِنُوا بِالْأَئِمَّةِ ع وَ هُوَ أَوَّلُ یوْمٍ طَلَعَتْ فِیهِ الشَّمْسُ وَ هَبَّتْ فِیهِ الرِّیاحُ وَ خُلِقَتْ فِیهِ زَهْرَةُ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی اسْتَوَتْ فِیهِ سَفِینَةُ نُوحٍ عَلَی الْجُودِی وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی حَمَلَ فِیهِ رَسُولُ اللَّهِ‏ ص أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ ص عَلَی مَنْکبِهِ حَتَّی رَمَی أَصْنَامَ قُرَیشٍ مِنْ فَوْقِ الْبَیتِ الْحَرَامِ فَهَشَمَهَا وَ کذَلِک إِبْرَاهِیمُ ع وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی أَمَرَ النَّبِی ص أَصْحَابَهُ أَنْ یبَایعُوا عَلِیاً ع بِإِمْرَةِ الْمُؤْمِنِینَ وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی وَجَّهَ النَّبِی ص عَلِیاً ع إِلَی وَادِی الْجِنِّ یأْخُذُ عَلَیهِمُ الْبَیعَةَ لَهُ وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی بُویعَ فِیهِ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ع فِیهِ الْبَیعَةَ الثَّانِیةَ وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی ظَفِرَ فِیهِ بِأَهْلِ نَهْرَوَانَ وَ قَتَلَ ذَا الثُّدَیةِ وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی یظْهَرُ فِیهِ قَائِمُنَا وَ وُلَاةُ الْأَمْرِ وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی یظْفَرُ فِیهِ قَائِمُنَا ع بِالدَّجَّالِ فَیصْلِبُهُ عَلَی کنَاسَةِ الْکوفَةِ وَ مَا مِنْ یوْمِ نَیرُوزٍ إِلَّا وَ نَحْنُ نَتَوَقَّعُ فِیهِ الْفَرَجَ لِأَنَّهُ مِنْ أَیامِنَا وَ أَیامِ شِیعَتِنَا حَفِظَتْهُ الْعَجَمُ وَ ضَیعْتُمُوهُ أَنْتُمْ وَ قَالَ إِنَّ نَبِیاً مِنَ الْأَنْبِیاءِ سَأَلَ رَبَّهُ کیفَ یحْیی هَؤُلَاءِ الْقَوْمَ الَّذِینَ خَرَجُوا فَأَوْحَی اللَّهُ إِلَیهِ أَنْ یصُبَّ الْمَاءَ عَلَیهِمْ فِی مَضَاجِعِهِمْ فِی هَذَا الْیوْمِ وَ هُوَ أَوَّلُ یوْمٍ مِنْ سَنَةِ الْفُرْسِ فَعَاشُوا وَ هُمْ ثَلَاثُونَ أَلْفاً فَصَارَ صَبُّ الْمَاءِ فِی النَّیرُوزِ سُنَّةً الْخَبَرَ. (مستدرک ‏الوسائل ج :6 ص:353 )

ترجمه :

معلی بن خنس نقل می کند که روز نوروز به خدمت حضرت  امام صادق(ع) رفتم و حضرت فرمودند:آیا می شناسی این روز را؟ گفتم:فدایت شوم، این روزی است که عجم آن را تعظیم می کند و این روز تحفه ها و هدیه ها برای یکدیگر می فرستند.
حضرت فرمود:سوگند یاد می کنم به حق خانه کعبه، که در مکه معظمه است، که این تعظیم کردن، نیست مگر برای امر قدیمی که تفسیر می کنم آن را برای تو تا بفهمی آن را.
گفتم:ای سید من و آقای من دانستن این مطلب به برکت شما، محبوب تر است نزد من از آن که مردگان من زنده شوند و دشمنان من بمیرند.
حضرت فرمود:ای معلی به درستی که روز نوروز روزی است که حق تعالی در این روز پیمان گرفت از انسان در روز ألست، که وی را به یگانگی بپرستند و از برای او شریک قرار ندهند و در بندگی و پرستیدن هیچ چیز را شریک او نگردانند و ایمان بیاورند به پیامبران و حجت های او بر خلق و امامان و پیشوایان دین و ائمه معصومین(ع).
و این اولین روزی است که در آن آفتاب طلوع کرد و بادهای آبستن کننده درختان وزیده است و گلها و شکوفه های زمین آفریده شده است و در این روز کشتی حضرت نوح بر کوه جودی قرار گرفته.
و در این روز جبرئیل به حضرت رسول اکرم (ص) نازل گردید و او را مأمور به تبلیغ نمود، یعنی بعثت پیامبر اکرم (ص) در این روز بوده، و در این روز حضرت ابراهیم(ع) بت ها را شکست.
و در این روز بود که پیامبراکرم (ص) امر کرد اصحاب خود را که بیعت کنند با امیرالمؤمنین(ع) و او را با این نام بخوانند، یعنی روز غدیر در این روز بوده است.
در این روز خلافت به حضرت علی(ع) بازگشت و بار دیگر بعد از کشته شدن عثمان، مردم با حضرت امیر المومنین علی (ع) بیعت کردند، روز خلافت ظاهری آن حضرت در این روز بوده است.
در این روز قائم آل محمد(ص) حضرت امام زمان(عج) ظاهر خواهد شد و بر دشمنان غالب می گردد و در هیچ روز نوروزی نیست مگر آنکه ما انتظار فرج می کشیم و این روز را عجم حفظ کرده و حرمت آن را رعایت نموده و شما آن را ضایع کردید.

اگر زمان ظهور نوروز است چرا در برخی روایات عاشورا را زمان ظهور اعلام می کنند؟

برخی احادیث دیگری روز عاشورا را و روز شنبه را آغاز قیام آن حضرت ذکر کرده است(کمال الدین، ج2، ص653 ) و در تعداد دیگر روز جمعه، روز ظهور و آغاز قیام آن بزرگوار بیان شده است. (مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج52، ص279. )

همانطور که می دانید ماه های قمری زمان مشخصی ندارند و چرخشی هستند و عاشورا بر اساس سال قمری و نوروز طبق سال شمسی محاسبه می شود بنابراین در همزمانی نوروز با عاشورا اشکالی وجود ندارد و همزمان شدن این دو روز امکان پذیر است .

با توجه به روایاتی که روز جمعه و شنبه را برای زمان ظهور ذکر کرده اند، روز قیام و ظهور جمعه و بر روز استقرار و تثبیت نظام الهی مهدوی و نابودی مخالفان شنبه است . همچنین همزمانی عاشورا و نوروز با جمعه یا شنبه نیز ممکن است، بنابراین می توان گفت ظهور حضرت مهدی ( عج ) در شبانگاه روز شنبه و یا جمعه خواهد بود که مصادف است با نوروز و عاشورا، هنگام نماز عشاء. البته زمان ظهور را تنها خداوند متعال می داند. (طبسی، نجم الدین، چشم اندازی به حکومت مهدی(عج)، ص63. )

تاریخ و ساعت انتشار :
04:23:19 ~~~ 1400/12/28
دسته بندی :
مهدی وحکومت مهدوی
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد ارتباط سال نو و عید نوروز با ظهور امام زمان حضرت مهدی (عج) .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم