پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت
image_pdfimage_print

خودسازي و ديگرسازي

يکي ديگر از ويژگي هاي ياران امام مهدي عليه السلام در عصر غيبت، خودسازي و مواظبت بر رفتار خويش است که در پي آن، جامعه و ديگران نيز به اين جهت متمايل خواهند شد. شکي نيست که دينداري در عصر غيبت حضرت مهدي عليه السلام، از هر زماني ديگر بسي مشکل تر و طاقت فرساتر است.


خنس

«خُنَّس» آن ستاره هاي سير کننده است که براي آنها محلّ سيري است. مانند: زُحَل، مريخ، زهره، عطارد و براي خورشيد و ماه مسيري براي سير وجود ندارد. «امّ هاني» از امام باقر عليه السلام درباره ي آيه ي «فَلا اُقْسِمُ بِالخُنَّسِ (تکوير/15) : سوگند به ستارگاني که باز مي گردند» پرسيد. حضرت عليه السلام فرمود: «آن امامي است که در زمان خود پنهان مي شود». («نجم الثّاقب»، باب دوّم، ص 72) رجوع شود به واژه: جوارالکنس


خمط

يکي از نامهاي «نرجس خاتون» مادر گرامي حضرت ولي عصر (عج)، «خَمْط» است. («وفيات الاعيان»، ج 3، ص 316) «خَمْط»، نام درختي است که ميوه ي خوردني دارد، و به هر چيز تازه و خوشبو و به درياي خروشان گفته مي شود («لسان العرب»، ج4، ص 220). و همه ي اين تعبيرات با آن بانوي بي همتا تناسب دارد.


خمس رسائل في اثبات الحجة

«خمس رسائل» مجموعه اي شامل پنج رساله در اثبات غيبت دوازدهمين امامِ شيعه، امام زمان عليه السلام است. مؤلّف آن، فقيه و متکلم نامدار شيعي محمدبن نعمان بغدادي، مشهور به شيخ مفيد رحمه الله است. رساله اوّل؛ رساله اوّل اين مجموعه «فصول العشرة في الغيبة» در ده فصل است که به اين مباحث مي پردازد:


خليل

«خليل»، (دوست)، لقب مهدي موعود (عج) است.


خليفة الله

يکي از القاب حضرت قائم (عج)، «خليفة الله» است. رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله وسلّم فرمود: «مهدي (عج) درحالي خروج مي کند که بر سر او ابريست و در آن منادي است که ندا مي کند: اين مهدي خليفة الله است او را پيروي کنيد». («نجم الثّاقب»، باب دوّم، ص 73)


خليفة الاتقياء

«خليفة الاتقياء» (جانشين پرهيزکاران)، لقب حضرت مهدي (عج) است. رجوع شود به واژه: بقيّة الانبياء


خلف صالح

امام قائم (عج) مکرّر به لقب «خَلَفِ صالح» در زبان ائمّه عليهم السلام ذکر شده است. منظور از «خَلَف صالح»، «جانشين شايسته» است. آن حضرت خَلَف همه ي انبياء و اوصياء گذشته است و جميع علوم و صفات و حالات و خصايص آنها و مواريث الهيه اي که از آنها به يکديگر مي رسد را، داراست و همه ي آنها در آن حضرت و در نزد او جمع است.  


خطبه قيام

حضرت مهدي عليه السلام پس از ظهور و قبل از قيام خطبه اي ايراد خواهد کرد. امام باقرعليه السلام در اين باره مي فرمايد: قائم در آن هنگام (ظهور) در مکه است. پشت به بيت اللّه الحرام تکيه داده چنين ندا کند: اي مردم! ما از خدا ياري مي طلبيم و از مردمي که دعوت ما را اجابت کنند، ما اهل بيت پيامبرتان محمد هستيم و سزاوارترين مردم به خدا و به محمدصلي الله عليه وآله، هر که در مورد […]


خضراء

درباره ي موقعيّت «خضراء» اينگونه نوشته اند: «خضراء، جزيره اي است بزرگ در بلاد زنگ و آن را جزيره ي خضراء نيز گويند. نام شهري است در اندلس در مغرب اسپانيا که به آب محاط نيست و آن را جزيره ي خضراء نيز مي گويند». «جزيره ي خضراء» را يکي از اقامتگاههاي حضرت قائم (عج) عنوان کرده اند. يکي از محقّقين معتقد است: