پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت
image_pdfimage_print

عبادت آن حضرت عليه السلام‌

امام موسى كاظم‌عليه السلام در وصف آن حضرت فرمود: «بر رنگ گندم گونش، از بيدارى شب‌ها زردى نيز عارض مى‌شود … پدرم فداى آنكه شبش را با مراقبت ستارگان و در حال ركوع و سجود مى‌گذراند».(143) مولف گويد: معنى فرمايش پيغمبر اكرم‌صلى الله عليه و آله كه در وصفش فرمود: «وجْهه كالدينار؛(144) چهره‌اش مانند طلا است». يعنى از بيدارى شب.


عزلت و گوشه‌گيرى آن حضرت عليه السلام از مردم‌

امام صادق عليه السلام فرمود: «به ناچار صاحب اين امر را غيبتى خواهد بود، در هنگام غيبت، ناچار از عزلت و گوشه‌گيرى است».(141) و در قضيه على بن مهزيار از آن حضرت آمده كه فرمود: «پدرم از من پيمان گرفته كه جز در سرزمين‌هاى پنهان و دور منزل نگيرم، تا مخفى بمانم و جايگاهم از نيرنگ‌هاى اهل ضلالت و سركشان امت‌هاى تازه به دوران رسيده مصون باشد»


عطف [و پيرو ساختن]هواى نفس بر هدايت‌

در سخنان امير المومنين على عليه السلام در وصف امام قايم‌عليه السلام آمده: «هرگاه مردم هدايت را معطوف هوى و هوس نمايند، او هواى نفس را مطيع و تابع هدايت مى‌كند»


عدالت آن حضرت عليه السلام‌

بارزترين صفات نيكويش «عدالت» است، لذا به «عدل» ملقب گرديده، چنان‌كه در دعاى افتتاح كه از خود آن حضرت روايت شده، آمده است: «اللهم وصل على ولي امْرك الآقيم المومل و العدل المنْتظر؛ پروردگارا و درود بفرست بر ولى امرت كه قيام كننده است و اميد مردم و عدل منتظر است». و از رسول اكرم‌صلى الله عليه و آله در وصف امام قايم‌عليه السلام آمده: «اول العدْل وآخره…؛ اول و آخر عدل است…». و كم‌تر حديثى درباره آن حضرت آمده […]


عذاب دشمنان آن حضرت عليه السلام‌

امام صادق عليه السلام درباره آيه: «ولينْ اخرْنا عنْهم العذاب الى امه معْدوده»(137)؛ و چنانچه عذاب را از آنان به تاخير اندازيم تا به دست گروه معدود. فرمود: «عذاب، خروج قايم؛ و امت معدوده، اهل بدر و اصحاب آن حضرت عليه السلام مى‌باشند». امام باقر عليه السلام در مورد آيه: «سال س‌آيل بعذاب واقع»(138)؛ سوال كننده‌اى از عذاب حتمى الوقوع پرسيد. فرمود: «آتشى است كه از سوى مغرب برمى‌آيد، … پس خانه‌اى براى بنى اميه باقى نمى‌گذارد مگر اينكه آن […]


عزّت اوليا با ظهور آن حضرت عليه السلام‌

در دعاى ندبه مى‌خوانيم: «ايْن معز الاوْلياء ومذل الاعْداء؛ كجاست عزيز كننده اوليا و خوار سازنده دشمنان». امام باقر عليه السلام فرمود: «گويى ياران قايم‌عليه السلام را مى‌بينم سراسر شرق و غرب عالم را پر كرده باشند، همه چيز حتى حيوانات درنده و پرندگان وحشى از آنان اطاعت خواهند كرد، و در هر چيزى رضايت ايشان را مى‌جويند تا آنجا كه سرزمينى بر سرزمين ديگر فخر مى‌فروشد و مى‌گويد: امروز يكى از ياران قايم بر من گذشت»


علم آن حضرت عليه السلام‌

امام باقر عليه السلام فرمود: «علم به كتاب خداى – عزوجل – و سنت رسول او، در قلب مهدى ما رشد مى‌كند، همچنان كه گياه به بهترين وجه مى‌رويد. پس هركدام از شما باقى بماند تا او را ديدار نمايد، هنگام ديدنش عرضه بدارد: سلام بر شما اى اهل خانه رحمت و نبوت و كانون علم و جايگاه رسالت!»