0%
پنجشنبه ، 06 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

آستانه سامرا

آستانه سامرا
«آستانه سامرا» در شهر سامرا در 120 کيلومتري شمال بغداد و در شرق دجله قرار دارد. مدفن شريف امام هادي عليه السلام [1] و امام عسکري عليه السلام [2] ، جد و پدربزرگوار حضرت مهدي عليه السلام [3] و نيز مقبره نرجس خاتون مادر امام زمان عليه السلام و حکيمه خاتون عمه پدر آن حضرت (و شاهد ولادت ايشان) در آنجا قرار دارد. در ضلع غربي آستانه، سرداب معروف به…
«آستانه سامرا» در شهر سامرا در 120 کيلومتري شمال بغداد و در شرق دجله قرار دارد. مدفن شريف امام هادي عليه السلام [1] و امام عسکري عليه السلام [2] ، جد و پدربزرگوار حضرت مهدي عليه السلام [3] و نيز مقبره نرجس خاتون مادر امام زمان عليه السلام و حکيمه خاتون عمه پدر آن حضرت (و شاهد ولادت ايشان) در آنجا قرار دارد. در ضلع غربي آستانه، سرداب معروف به «غَيْبَةُالمَهْدِي»عليه السلام، محل غايب شدن حضرت مهدي عليه السلام واقع شده است. [4] .

شيعه و اهل سنّت، اتفاق نظر دارند که امام هادي عليه السلام پس از شهادت، در خانه خود به خاک سپرده شد و پس از شهادت امام عسکري عليه السلام پيکر مطهر ايشان نيز در کنار مرقد مطهر پدربزرگوارشان دفن گرديد. از آنجايي که در اطراف آن پادگان نظامي بود، شيعيان و دوستداران خاندان عصمت و طهارت، به صورت پنهاني به زيارت آن دو امام مي شتافتند.

اين بارگاه ملکوتي و مکان مقدس، در طول تاريخ، همواره مورد توجه و علاقه دوستداران خاندان وحي بوده و هم اکنون به عنوان يکي از مهم ترين زيارتگاه هاي شيعيان، هزاران عاشق شيفته را همه روزه در خود جاي مي دهد.
پاورقي
[1] الکافي، ج 1، ص 498.

[2] کتاب الغيبة، ص 218.

[3] مجمع البلدان، ج 4، ص 123.

[4] ر.ک: همان، ج 3، ص 176.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی و اماکن
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد آستانه سامرا .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم