0%
جمعه ، 12 خرداد 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

سامرا

سامرا
«سامرّا» دومين شهري است که عباسيان در 120 کيلومتري شمال بغداد، بر کنار شرقي دجله ساختند. اين شهر از زيارتگاه هاي عمده شيعيان و مدفن امام علي النقي عليه السلام و امام حسن عسکري عليه السلام است. سردابي که معبد و خوابگاه امامان عليهم السلام و ولايت گاه حضرت قائم عليه السلام و محل تشرف صالحان و ديدار ايشان بوده است، در آنجا قرار دارد. نام اين شهر به زبان…
«سامرّا» دومين شهري است که عباسيان در 120 کيلومتري شمال بغداد، بر کنار شرقي دجله ساختند. اين شهر از زيارتگاه هاي عمده شيعيان و مدفن امام علي النقي عليه السلام و امام حسن عسکري عليه السلام است. سردابي که معبد و خوابگاه امامان عليهم السلام و ولايت گاه حضرت قائم عليه السلام و محل تشرف صالحان و ديدار ايشان بوده است، در آنجا قرار دارد.

نام اين شهر به زبان آرامي «سامرا» دانسته شده و معتصم خليفه عباسي - که آن را پايتخت خود قرار داد - آن را «سُرَّ مَن راي» (هر که آن را ببيند مسرور مي شود) نام گذاشت. روي سکه هايي که در زمان عباسيان در آن شهر ضرب گرديده و اکنون در دست است، همين نام عربي وجود دارد.

سامرّا به جهت مدفون بودن دو تن از ائمه بزرگوارعليهما السلام، از زيارت گاه هاي عمده شيعيان و از اماکن مقدس ايشان است. مشهد اين دو امام در قسمتي از سامرّا واقع است که عسکر معتصم و اردوگاه وي آنجا بود؛ از اين رو ايشان را عسکري گويند. علاوه بر دو امام دهم و يازدهم، نرجس خاتون و حکيمه خاتون را در آنجا دفن نموده همچنين جده، مادر امام حسن عسکري و حسين ابن علي الهادي در اين محل مدفون شدند.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی و اماکن
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد سامرا .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم