0%
جمعه ، 12 خرداد 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

زيارت آل يس

زيارت آل يس
«زيارت آل يس»، يکي از زيارت هاي مشهور حضرت صاحب الامرعليه السلام است. راوي و ناقل اين زيارت، ابوجعفر محمدبن عبداللّه بن جعفر حِمْيري است که همه علماي رجال و حديث، از او به بزرگي و قداست ياد کرده اند. [1] . او صاحب کتاب هاي متعددي بوده که ظاهراً چيزي از آنها در دست نيست و چون در اواخر دوران غيبت صغري مي زيسته، مکاتباتي با حضرت صاحب الامرعليه…
«زيارت آل يس»، يکي از زيارت هاي مشهور حضرت صاحب الامرعليه السلام است. راوي و ناقل اين زيارت، ابوجعفر محمدبن عبداللّه بن جعفر حِمْيري است که همه علماي رجال و حديث، از او به بزرگي و قداست ياد کرده اند. [1] .

او صاحب کتاب هاي متعددي بوده که ظاهراً چيزي از آنها در دست نيست و چون در اواخر دوران غيبت صغري مي زيسته، مکاتباتي با حضرت صاحب الامرعليه السلام داشته و به افتخار اين توقيع نايل آمده است.

اين زيارت با 23 سلام آغاز شده است: سلام اوّل به آل يس (عترت پاک پيامبرصلي الله عليه وآله) و سلام هاي بعدي هر يک با القاب و عناوين خاصّ حضرت مهدي عليه السلام مي باشد. سپس با اظهار و اقرار به اصول اعتقادي صحيح و گواه گرفتن امام بر آنها و تجديد عهد وفاداري نسبت به اولياي دين، زيارت به پايان مي رسد.

بعد از زيارت، دعايي براي نورانيّت زائر است که ترجمه بخشي از آن چنين مي باشد: «خداوندا از تو مي خواهم که بر محمد، پيامبررحمتت، وپرتو نورت درود فرستي، و دلم را به نور يقين و سينه ام را به نور ايمان و انديشه ام را به نور نيت هاي خوب و نصيبم را به نور دانش و نيرويم را با نور کار [شايسته] و زبانم را به نور راستگويي و... آکنده سازي...». آن گاه درخواست درود بر امام عصرعليه السلام با توجه به صفات حميده آن بزرگوار و دعا براي نصرت و حفاظت و تعجيل در فرج و قيام آن حضرت، و پر شدن زمين از عدل و داد و نابودي کافران، منافقان و دشمنان دين از قسمت هاي بعدي آن است!

اين زيارت به تصريح برخي از علما، جامع و کامل و بهترين زيارت هاي آن حضرت است و در همه اوقات مي شود آن را خواند. سندهاي اين زيارت صحيح و معتبر بوده و در مجامع مهم حديثي و دعايي نقل گرديده است. [2] جمع کثيري از شيعيان به خواندن اين زيارت و دعاي بعد از آن مداومت دارند، و جلسات خاصي براي خواندن آن به طور دسته جمعي در بلاد مختلف شيعه نشين برگزار مي گردد.
پاورقي
[1] الاحتجاج، ج 2، ص 492.

[2] ر.ک: مستدرک الوسائل، ج 10، ص 364، بحارالانوار، ج 53، ص 171.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
زیارات مهدوی
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد زيارت آل يس .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم