0%
جمعه ، 12 خرداد 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

حرز حضرت مهدي

حرز حضرت مهدي
«حِرْز» در لغت به معناي جاي استوار و پناهگاه است و نيز دعاي حفظ و تعويذ را گويند. [1] در اصطلاح بيشتر معناي دوم مقصود است؛ يعني، هر گونه دعاي خواندني و نوشتني، بلکه هر گونه تعويذي است که مايه حفظ باشد و به وسيله آن پناه جويند. وجه مشترک بين تمامي حرزها، به کار بستن آنها براي محفوظ ماندن شخص و يا همراهان و يا اموال او از گزند…
«حِرْز» در لغت به معناي جاي استوار و پناهگاه است و نيز دعاي حفظ و تعويذ را گويند. [1] در اصطلاح بيشتر معناي دوم مقصود است؛ يعني، هر گونه دعاي خواندني و نوشتني، بلکه هر گونه تعويذي است که مايه حفظ باشد و به وسيله آن پناه جويند. وجه مشترک بين تمامي حرزها، به کار بستن آنها براي محفوظ ماندن شخص و يا همراهان و يا اموال او از گزند دشمنان و يا پيش آمدهاي ناگوار و حوادث پيش بيني نشده روزگار است.

قسمتي از حرزها - همچون ساير متون احاديث و دعاها - با ذکر سند معتبر تا به معصوم ضبط شده است؛ اما بعضي از آنها استناد محکمي ندارد.

هر يک از حرزها، ويژگي هايي دارند که در کتاب هاي دعا مورد اشاره قرار گرفته است. براي هر کدام از معصومين عليهم السلام حرزهايي نقل شده که بعضي از آنها شهرت بيشتري دارند؛ يکي از آنها حرز حضرت مهدي عليه السلام است:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ يا مالِکَ الرِّقابِ يا هازِمَ الاَحْزابِ يا مُفَتِّحَ الاَبْوابِ يا مُسَبِبَ الاَسْبابِ سَبِّبْ لَنا سَبَباً لانَسْتَطيعُ لَهُ طَلَباً بِحَقِّ لااِله اِلاّاللّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه وآله». [2] .
پاورقي
[1] لسان العرب، ج 5، ص 333؛ مجمع البحرين، ج 4، ص 15.

[2] مصباح کفعمي، ص 305؛ مهج الدعوات، ص 45.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی و واژگان
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد حرز حضرت مهدي .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم