0%
پنجشنبه ، 06 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

مضطر

مضطر
«مضطر» در لغت به معناي کسي است که بيماري، فقر و يا سختي هاي روزگار او را ناگزير به تضرّع به درگاه خداوند نموده است. [1] . در برخي روايات از آن به عنوان يکي از القاب حضرت مهدي عليه السلام ياد شده است. در قرآن مجيد نيز مورد اشاره قرار گرفته است: «اَمَنْ يُجِيبُ المُضْطَرَّ اِذا دَعاهُ وَيَکْشِفُ السُوءَ...»؛ [2] «يا کسي که دعاي مضطر را اجابت مي کند…
«مضطر» در لغت به معناي کسي است که بيماري، فقر و يا سختي هاي روزگار او را ناگزير به تضرّع به درگاه خداوند نموده است. [1] .

در برخي روايات از آن به عنوان يکي از القاب حضرت مهدي عليه السلام ياد شده است. در قرآن مجيد نيز مورد اشاره قرار گرفته است: «اَمَنْ يُجِيبُ المُضْطَرَّ اِذا دَعاهُ وَيَکْشِفُ السُوءَ...»؛ [2] «يا کسي که دعاي مضطر را اجابت مي کند و گرفتاري را بر طرف مي سازد، و شما را خلفاي زمين قرار مي دهد».

در برخي از روايات، اين آيه تفسير به حضرت مهدي عليه السلام و قيام ايشان شده است. امام صادق عليه السلام مي فرمايد: «اين آيه درمورد مهدي از آل محمدصلي الله عليه وآله نازل شده است. به خداسوگندمضطراوست؛ هنگامي که در مقام ابراهيم دو رکعت نماز به جا مي آورد و دست به درگاه خداوند متعال بر مي دارد؛ خداوند دعاي او را اجابت مي کند، ناراحتي ها را بر طرف مي سازد و او را خليفه روي زمين قرار مي دهد». [3] .

بدون شک منظور از اين تفسير - همان گونه که نظاير آن را فراوان ديده ايم - منحصر ساختن مفهوم آيه به وجود مبارک حضرت مهدي عليه السلام نيست؛ بلکه آيه معناي گسترده اي دارد که يکي از مصداق هاي روشن آن وجود حضرت مهدي عليه السلام است. در آن زمان که همه جا را فساد گرفته، درها بسته مي شود، کارد به استخوان مي رسد، بشريت در بن بست سختي قرار مي گيرد و حالت اضطرار در کل عالم نمايان مي شود؛ در اين هنگام حضرت مهدي عليه السلام در مقدس ترين نقطه روي زمين دست به دعا بر مي دارد و تقاضاي کشف سوء مي کند و خداوند اين دعا را سرآغاز انقلاب مقدس جهاني او قرار مي دهد و به مصداق «يَجْعلکم خلفاء الارض» او و يارانش را جانشينان روي زمين مي کند». [4] .
پاورقي
[1] مجمع البحرين، ج 3، ص 373.

[2] نمل (27)، آيه 62.

[3] تفسير نورالثقلين، ج 4، ص 94؛ ر.ک: الغيبة، ص 181، ح 30.

[4] تفسير نمونه، ج 15، ص 521 و 522.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
القاب حضرت
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد مضطر .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم