0%
جمعه ، 12 خرداد 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

جايگاه رجعت در اعتقادات شيعه

جايگاه رجعت در اعتقادات شيعه
از روايات معصومين عليهم السلام استفاده مي شود اعتقاد به «رجعت» در مجموعه اعتقادات شيعه از مرتبه والايي برخوردار است؛ تا جايي که برخي از اين احاديث، منکران رجعت را از دايره تشيّع خارج مي داند. يکي از اين روايات سخن ارزشمند امام صادق عليه السلام است که فرمود: «لَيْسَ مِنّا مَنْ لَمْ يُؤمِنْ بِکَرَتِنا...» [1] در روايتي ديگر نيز آن حضرت اعتقاد به رجعت را يکي از شرايط ايمان…
از روايات معصومين عليهم السلام استفاده مي شود اعتقاد به «رجعت» در مجموعه اعتقادات شيعه از مرتبه والايي برخوردار است؛ تا جايي که برخي از اين احاديث، منکران رجعت را از دايره تشيّع خارج مي داند.
يکي از اين روايات سخن ارزشمند امام صادق عليه السلام است که فرمود: «لَيْسَ مِنّا مَنْ لَمْ يُؤمِنْ بِکَرَتِنا...» [1] در روايتي ديگر نيز آن حضرت اعتقاد به رجعت را يکي از شرايط ايمان دانسته، فرموده اند: «مَنْ اَقَرَ بِسَبْعَةِ اَشياء فَهُوَ مُؤمِنٌ... الاَيمانُ بِالرَّجْعَةِ». [2] .
از اين رو عده فراواني از علماي شيعه، اعتقاد به رجعت را از ضروريات دين و يا مذهب دانسته اند. [3] عده اندکي نيز - که از ضروريات ندانسته اند - انکار آن را جايز نشمرده اند. البته افراد بسيار اندکي از شيعيان نيز رجعت را انکار کرده اند. [4] .


پاورقي
[1] من لايحضره الفقيه، ج 3، ص 458.

[2] وسائل الشيعة، ج 20، ص 240.

[3] رسالة العقايد الجعفريه، ص 250؛ حق اليقين، مقصد نهم؛ الايقاظ من الهجعة، ص 67؛ مجمع البحرين، ج 2، ص 679.

[4] تاريخ شيعه و فرقه هاي اسلام، ص 111.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی ورجعت
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد جايگاه رجعت در اعتقادات شيعه .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم