0%
جمعه ، 19 خرداد 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

ثاراللّه

ثاراللّه
«ثار»؛ يعني، خون، دشمن، کين خواهي و خونخواهي. به شخص کين خواه «ثائر» و به کسي که از وي کين کشيده شود «مثئور» و به کسي که براي او کين خواهي شده «مثئورٌ به» گويند. [1] . «ثاراللّه» براي اولين بار درمتون شيعه، در زيارت هاي مربوط به امام حسين عليه السلام و زيارت عاشورا ذکر شده است. مرحوم کليني در باب زيارت قبر امام حسين عليه السلام، به اين…
«ثار»؛ يعني، خون، دشمن، کين خواهي و خونخواهي. به شخص کين خواه «ثائر» و به کسي که از وي کين کشيده شود «مثئور» و به کسي که براي او کين خواهي شده «مثئورٌ به» گويند. [1] .

«ثاراللّه» براي اولين بار درمتون شيعه، در زيارت هاي مربوط به امام حسين عليه السلام و زيارت عاشورا ذکر شده است.

مرحوم کليني در باب زيارت قبر امام حسين عليه السلام، به اين ترکيب اشاره کرده و پس از آن، در کامل الزيارات و مصباح کفعمي و بعدها در بحارالانوار نقل شده است: «... السَّلامُ عَلَيْکَ يا ثارَاللَّهِ وَابْنَ ثارِهِ وَالوِتْرَ المَوْتُور...». [2] .

اين عبارت درزيارت وارث هم آمده.

قرآن درباره قصاص و خونخواهي مي فرمايد: «وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِيِّهِ سُلْطاناً فَلا يُسرِفْ فِي القَتْلِ اِنَّهُ کانَ مَنْصُوراً» [3] ؛ «وکسي که خون مظلومي راناحق بريزد ما به ولي او حکومت و تسلط به قاتل داديم، پس در مقام انتقام آن ولي در قتل و خونريزي اسراف نکند که او از جانب ما مؤيد و منصور خواهدبود». امام صادق عليه السلام ذيل اين آيه فرمود: «مراد از اين آيه حسين بن علي عليه السلام است که مظلوم کشته شدومااولياي اوييم وقائم ماوقتي قيام کند «ثار» اورا طلب خواهدکرد وانتقام اوراخواهد گرفت». [4] .
پاورقي
[1] لسان العرب، ج 4، ص 97؛ مجمع البحرين، ج 3، ص 234.

[2] ر.ک: الکافي، ج 4، ص 575؛ کامل الزيارات، ص174؛ مصباح کفعمي، ص482.

[3] سوره اسراء(17)، آيه 33.

[4] بحارالانوار، ج 44، ص 218، ح 7.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی و واژگان
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد ثاراللّه .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم