0%
پنجشنبه ، 06 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

پرچمهاي سياه از خراسان

پرچمهاي سياه از خراسان
در فرهنگ مهدويّت از وجود «پرچم هاي سياه از خراسان» به عنوان نشانه ظهور ياد شده و درباره آن رواياتي چند از معصومين عليهم السلام نقل شده است. مضمون اين روايات آن است که پيش از ظهور امام مهدي عليه السلام در منطقه خراسان (خراسان قديم، شامل: قسمت هاي زيادي از ايران، افغانستان، ترکمنستان، تاجيکستان و ازبکستان) انقلابي برپا مي شود و مردم در حالي که پرچم هاي سياه را…
در فرهنگ مهدويّت از وجود «پرچم هاي سياه از خراسان» به عنوان نشانه ظهور ياد شده و درباره آن رواياتي چند از معصومين عليهم السلام نقل شده است. مضمون اين روايات آن است که پيش از ظهور امام مهدي عليه السلام در منطقه خراسان (خراسان قديم، شامل: قسمت هاي زيادي از ايران، افغانستان، ترکمنستان، تاجيکستان و ازبکستان) انقلابي برپا مي شود و مردم در حالي که پرچم هاي سياه را به اهتزاز در آورده اند، به حرکت در مي آيند. [1] .

پديدار شدن اين نشانه ظاهراً در آستانه ظهور و يا اندکي پيش از آن خواهد بود؛ به گونه اي که حضرت مهدي عليه السلام آنان را به سوي خويش فرا مي خواند.

امام باقرعليه السلام مي فرمايد: «تَنْزِلُ الرّاياتُ السُّودُ حَتّي تَخْرُجَ مِنْ خُراسان اِلَي الکُوفَةِ فَاِذا ظَهَرَ المَهْدِيُ عليه السلام بَعَثَ اِلَيهِ بِالبَيْعَةِ» [2] ؛ «پرچم هاي سياهي از خراسان بيرون مي آيد و به جانب کوفه به حرکت در مي آيند. پس چون مهدي عليه السلام ظاهر شود، اينان کسي را جهت بيعت نزد آن حضرت مي فرستند».

به غير از اين روايت، احاديث ديگري نيز وجود دارد که نشان مي دهد خروج پرچم هاي سياه از خراسان، قيامي است که در آينده و در آستانه ظهور برپا مي شود. در حقيقت، برخي از ياران حضرت مهدي عليه السلام همراه آن پرچم هاي سياه خواهند بود. [3] .

رسول خداصلي الله عليه وآله فرموده است: «اِذَا رَأيْتُمُ الرّاياتِ السُّودَ قَد اَقْبَلَتْ مِنْ خُراسانَ فَأتُوها وَلَو حَبْواً عَلَي الثَّلْجِ فَاِنّ فيها خَليفَةَ المَهْدِيّ»؛ [4] .

برخي احتمال داده اند: منظور از خروج پرچم هاي سياه از خراسان، همان قيام ابومسلم خراساني (در سال 140ه .ق) عليه حاکميت هزار ماهه بني اميه است. [5] که به از هم گسستن حکومت بني اميه و روي کارآمدن بني عباس انجاميد! مستند اينان، روايت زکار از امام صادق عليه السلام و بعضي قراين و مؤيدات تاريخي است.

در اين روايت، با اشاره به نام و مشخصات ابومسلم خراساني، از وي به عنوان صاحب پرچم هاي سياه، ياد شده است. [6] .

اين احتمال درست نيست؛ زيرا روايت زکار - که مهم ترين مستند و دليل آن به شمار مي رود - از نظر سند ضعيف و غيرقابل اعتماد است. افزون بر اين، تطبيق اين نشانه بر شورش ابومسلم خراساني، در پيش از يک قرن قبل از تولد امام مهدي عليه السلام و نشانه ظهور دانستن آن، بسيار بعيد است!

اين نکته نيز در خور توجه است که حاکمان بني عباس، تلاش مي کردند، قدرت را از دست بني اميه بگيرند؛ از اين رو «نفس زکيّه» را مهدي معرفي مي کردند! و از جانب ديگر مي خواستند شورش ابومسلم خراساني را در راستاي قيام مهدي عليه السلام و نشانه ظهور وي قلمداد کنند! بر اين اساس، بعيد نيست حاکمان بني عباس، به دلخواه خويش، در اين روايات دست برده و آنها را با خود تطبيق کرده باشند. [7] .
پاورقي
[1] ر.ک: کتاب الغيبة، ص 452.

[2] کتاب الغيبة، ص 453، ح 457.

[3] اربلي، کشف الغمة، ج 2، ص 472.

[4] همچنين ر.ک: مسند احمد، ج 5، ص 277؛ تحفةالاحوذي، ج 6، ص 451؛ کنزالعمال، ج 11، ص 160، ح 31033؛ کتاب الفتن، ص 188.

[5] ر.ک: تاريخ غيبت کبري، ص 458.

[6] الغيبة، ص 125.

[7] چشم به راه مهدي عليه السلام ، ص 296.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی وپرچمهای قیام
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد پرچمهاي سياه از خراسان .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم