0%
پنجشنبه ، 13 بهمن 1401

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

پارهاي از شرايط ظهور

پارهاي از شرايط ظهور
شرايط ظهور امام عصرعليه السلام به طور کامل براي ما روشن نيست. بخشي از بنيادي ترين آنها عبارت است از:
1. وجود برنامه و طرحي متعالي که بتواند با ساختار درست، عدل واقعي را در جهان بر پا سازد و سعادت و کمال آدميان را به ارمغان آورد.
2. وجود رهبر و هدايتگري بزرگ، شايسته و معصوم که از سوي خداوند منصوب شده است.
3. وجود گروهي از انسان هاي…
شرايط ظهور امام عصرعليه السلام به طور کامل براي ما روشن نيست. بخشي از بنيادي ترين آنها عبارت است از:1. وجود برنامه و طرحي متعالي که بتواند با ساختار درست، عدل واقعي را در جهان بر پا سازد و سعادت و کمال آدميان را به ارمغان آورد.2. وجود رهبر و هدايتگري بزرگ، شايسته و معصوم که از سوي خداوند منصوب شده است.3. وجود گروهي از انسان هاي پاک دل و فداکار که در اوج تقوا به سر مي برند و براي دفاع همه جانبه از برنامه امام معصوم عليه السلام آمادگي دارند.

امام جوادعليه السلام در اين باره فرمود: «و از اصحابش 313 تن به اندازه اصحاب بدر از دورترين نقاط زمين به گرد او فراهم آيند و اين همان قول خداوند است که فرمود: «أَيْنَ ما تَکُونُوا يَأْتِ بِکُمُ اللَّهُ جَميعًا إِنَّ اللَّهَ عَلي کُلِّ شَيْ ءٍ قَديرٌ» [1] و چون اين تعداد از اهل اخلاص به گرد او فراهم آيند، خداوند امرش را ظاهر سازد و چون عقد - عبارت از ده هزار نفر باشد - کامل شد به اذن خداي تعالي قيام کند». [2] .

بي ترديد براي پديد آمدن ظهور، بايد اين شرايط محقق شود. وحي و روايات متواتر و قطعي بر تحقق يافتن شرطهاي اوّل و دوم گواهي مي دهد.

شرط نخست با بعثت پيامبر خاتم صلي الله عليه وآله محقق شد.

شرط دوم نيز با تولد فرزند امام عسکري عليه السلام در سال 255 ه . تحقق يافت.

آنچه تا کنون به وقوع نپيوسته، شرط سوم است. براي تحقق اين شرط بايد تلاش کرد و در جهت تربيت نفوس خويش و ديگران کوشيد.

البته افزون بر شرطهاي ياد شده، احتمال وجود پاره اي شرايط ديگر نيز قوي مي نمايد. بي ترديد بايد همه آن شرايط واقع شود تا زمينه ظهور به طور کامل فراهم آيد. براي تسريع در تحقق اين شرايط و رخ نمودن روزگار آرماني ظهور، دعا و تضرّع در درگاه احديّت بسيار سودمند است. معصومان عليهم السلام مؤمنان را به دعا در اين باره فرمان داده اند.

در پايان ياد کرد اين نکته شايسته است که گاهي اموري چون وضعيت اسفبار و آکنده از ستم جهان نيز از شرايط ظهور شمرده مي شود. ممکن است گروهي چنان پندارند که بايد در جهت تحقّق اين شرط کوشيد و به ترويج فساد دست يازيد تا پرده هاي غيبت سريع تر کنار رود و ظهور امام عصر واقع شود!

در نادرستي اين پندار ترديد نيست؛ زيرا:


1. بسياري از اين پديده هايي که ممکن است از شرايط تلقي شوند، در شمار نشانه هاي ظهور جاي دارند و ظهور بر آنها متوقف نيست.2. ستم فراگير و شرط ظهور بودنش، قابل تأمل مي نمايد و مي توان اين پديده را از نشانه هاي ظهور به شمار آورد حتي اگر آن از شرايط ظهور باشد، مي توان ادّعا کرد که در شمار شرايط به معناي مصطلح نمي گنجد؛ زيرا ارتباط آن با ظهور، از نوع ارتباط سبب و مسبب نيست. افزون بر اين، حتي اگر ستم فراگير «شرط اصطلاحي ظهور» به شمار آيد؛ در همگوني آن با ديگر شرطها و لزوم تلاش براي تحقق آن ترديد وجود دارد؛ زيرا به نظر مي رسد شرط قهري و تکويني است؛ يعني، جهان به رغم تلاش مؤمنان دلسوز، به سمت ستم فراگير پيش مي رود.

مؤمنان بايد وظيفه خويش را انجام دهند و تکليف الهي اهل ايمان را - بي آنکه در نتيجه بينديشند - به جاي آورند؛ زيرا نتيجه ندادن و توفيق نيافتن سبب سقوط تکليف نمي شود.
پاورقي
[1] بقره (2)، آيه 148.

[2] کمال الدين، ج 2، باب 37، ح 2.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
علائم ظهور
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد پارهاي از شرايط ظهور .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم