0%
سه شنبه ، 16 خرداد 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

المحجة فيما نزل في القائم الحجة

المحجة فيما نزل في القائم الحجة
کتاب المحجّة فيما نزل في القائم الحجّة نوشته سيد هاشم بحراني است. بحراني، فقيه، مفسر، محدث و صاحب نظر در علم رجال بوده است. [1] . وي گذشته از مرتبه علمي، امر حسبيه را نيز بر عهده داشته است. در انجام فريضه امر به معروف و نهي از منکر و مبارزه با ستمگران و حاکمان ستم پيشه، هيچ گونه بيم و هراسي به خود راه نداده و عمر پر برکت…
کتاب المحجّة فيما نزل في القائم الحجّة نوشته سيد هاشم بحراني است. بحراني، فقيه، مفسر، محدث و صاحب نظر در علم رجال بوده است. [1] .

وي گذشته از مرتبه علمي، امر حسبيه را نيز بر عهده داشته است. در انجام فريضه امر به معروف و نهي از منکر و مبارزه با ستمگران و حاکمان ستم پيشه، هيچ گونه بيم و هراسي به خود راه نداده و عمر پر برکت خويش را در راه نشر علوم اهل بيت و خدمت به بندگان خدا به پايان برده است.

وي، در سال 1108 - 1107 در قريه «نعيم» درگذشت و در قريه «توبلي»، به خاک سپرده شد. بحراني از بزرگاني چون: سيد عبدالعظيم بن سيد عباس استرآبادي و شيخ فخرالدين بن طريحي النجفي (صاحب مجمع البحرين) بهره جسته است.

[2] .

از وي نوشته هاي بسياري - از جمله کتاب المحجة فيما نزل في القائم الحجة - به جا مانده است.

موضوع مورد بحث اين اثر، آيات قرآني است که در روايات، به حضرت مهدي عليه السلام تفسير و تأويل شده است. اين آيات، به 120 عدد مي رسد که از سوره «بقره» آغاز و به سوره مبارکه «عصر» پايان مي پذيرد. مطالب کتاب به ترتيب سوره هاي قرآني تنظيم شده است.

نويسنده در مقدمه کتاب مي نويسد:

«در اين کتاب، آياتي گرد آمده که در روايات معصومين عليهم السلام به مهدي عليه السلام تفسير شده است و روايات مربوط به ديگر ائمه عليهم السلام را بايد در تفسير برهان جست.

روايات مورد استناد در تفسير و تأويل آيات قرآن، از مصادر آنها نقل شده است. اين کتاب توسط محمد منير ميلاني تحقيق و تعليق شده است.

محقق محترم، افزون بر آياتي که مؤلف گردآوري کرده، با پژوهش بسيار، به دوازده آيه از قرآن دست يافته که به گونه اي با امام عصرعليه السلام ارتباط دارد و آنها را به صورت استدراک در پايان کتاب، تحت عنوان «مستدرک المحجة» آورده است.

وي براي تصحيح کتاب به نسخه هاي خطي موجود در کتابخانه آيت اللّه مرعشي نجفي مراجعه و کتاب را، اصلاح کرده است.

از جمله کارهاي ارزشمند محقق، تطبيق احاديث با مصادر اصلي آن و نماياندن موارد اختلاف از نظر زيادي و نقص است. بعضي از روايات - که سند مشخصي نداشته - با جست و جو و تحقيق در منابع گوناگون، از مصادر ديگري آدرس داده است.

گفتني است که اين کتاب به زبان فارسي نيز ترجمه شده و با عنوان سيماي حضرت مهدي عليه السلام در قرآن براي عموم قابل استفاده است.
پاورقي

[1] ريحانة الادب، ميرزا محمدعلي مدرس، ج 1، ص 233.

[2] ريحانة الادب، ميرزا محمدعلي مدرس، ج 1، ص 233.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
کتاب های مهدوی
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد المحجة فيما نزل في القائم الحجة .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم