0%
شنبه ، 01 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

الغيبة

الغيبة
اگرچه برخي از اين کتاب به عنوان کتاب الغيبة ياد کرده اند ولي ما براي پرهيز از اشتباه با کتاب الغيبة طوسي طبق قول مشهور فقط از آن با عنوان «الغيبة» ياد مي کنيم. کتاب ارزشمند «الغيبة» به وسيله ابوعبداللّه، محمد بن ابراهيم بن جعفر کاتب نعماني، مشهور به ابن ابي زينب (از راويان بزرگ شيعه در اوايل قرن چهام هجري) نگاشته شده است. موضوع کتاب، روايات غيبت امام زمان…
اگرچه برخي از اين کتاب به عنوان کتاب الغيبة ياد کرده اند ولي ما براي پرهيز از اشتباه با کتاب الغيبة طوسي طبق قول مشهور فقط از آن با عنوان «الغيبة» ياد مي کنيم.

کتاب ارزشمند «الغيبة» به وسيله ابوعبداللّه، محمد بن ابراهيم بن جعفر کاتب نعماني، مشهور به ابن ابي زينب (از راويان بزرگ شيعه در اوايل قرن چهام هجري) نگاشته شده است. موضوع کتاب، روايات غيبت امام زمان عليه السلام است که از ائمه معصومين عليهم السلام وارد شده است. همچنين خصوصيات آن حضرت و عصر ظهور و ويژگيهاي آن دوران بيان شده است.

مؤلف محترم در آغاز کتاب، درباره انگيزه نگارش آن مي نويسد: من در جامعه مي ديدم شيعيان و علاقه مندان به محمد و آل محمدصلي الله عليه وآله به گروه هاي مختلفي تقسيم شده و نسبت به امام زمان عليه السلام و ولي امر و حجّت پروردگار، سرگردان گشته اند.

پس از بررسي، دليل آن را غيبت آن حضرت يافتم، چنان که رسول خدا و حضرت علي و ائمه معصومين عليهم السلام نيز به آن اشاره کرده اند. لذا به ياري خداوند، بر آن شدم تا رواياتي که مشايخ بزرگ روايي از امير مؤمنان و ائمه معصومين عليهم السلام درباره غيبت امام عصرعليه السلام روايت کرده اند، جمع آوري نمايم.

بسياري از رواياتي که هم اکنون در اختيار من است، علماي اهل تسنن نيز آنها را روايت کرده اند. البته روايات آنان در اين باره، بسيار گسترده تر از رواياتي است که هم اکنون در اختيار من است».

مؤلف اين کتاب، در سال 342 ه، در اوايل غيبت کبري، در شهر حلب، اين اثر ارزنده را به نگارش در آورده است.

اين کتاب به وسيله ابوالحسين محمد بن علي شجاعي کاتب از آغاز تا پايان بر مؤلف آن، محمد بن ابراهيم قرائت شده و مؤلف نيز اجازه روايت آن را به وي داده است.

ديگر راويان نيز در نزد شجاعي قرائت مي کردند، پس فرزند او، حسين بن محمد شجاعي نسخه قرائت شده در نزد مؤلف و ديگر کتاب هاي پدرش را در اختيار نجاشي (از مشايخ بزرگ) قرار داد و از اين طريق کتاب به دست ما رسيده است.

کتاب مزبور شامل 478 روايت در 26 باب است. از جمله موضوعات کتاب «الغيبة» مي توان به موارد ذيل اشاره کرد:

وجوب حفظ اسرار آل محمدعليهم السلام، الهي بودن مسأله امامت، تعداد ائمه عليهم السلام، کسي که به دروغ ادعاي امامت کند، روايات درباره غيبت امام زمان عليه السلام، درباره صبر و انتظار فرج، درباره امتحان، صفات امام منتظرعليه السلام، صفات لشکر آن حضرت و...

اين کتاب تاکنون ده ها بار به زيور طبع آراسته شده و ترجمه هاي متعددي از آن صورت گرفته است.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
کتاب های مهدوی
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد الغيبة .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم