0%
پنجشنبه ، 06 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

احمد بن هلال عبرتائي

احمد بن هلال عبرتائي
احمدبن هلال، اهل روستاي بزرگي از منطقه «نهروان» بود که ميان واسط و بغداد قرار دارد. گفته شده است: وي از ياران حضرت هادي عليه السلام يا عسکري عليه السلام بود. به غلو مشهور ومورد لعن ونفرين ابدي است. نخست از افراد مورد اطمينان حضرت عسکري عليه السلام و از اصحاب خاصّ و روايت کننده از امامان معصوم عليهم السلام بود. 54 مرتبه به زيارت خانه خدا رفت که بيست…
احمدبن هلال، اهل روستاي بزرگي از منطقه «نهروان» بود که ميان واسط و بغداد قرار دارد. گفته شده است: وي از ياران حضرت هادي عليه السلام يا عسکري عليه السلام بود. به غلو مشهور ومورد لعن ونفرين ابدي است.

نخست از افراد مورد اطمينان حضرت عسکري عليه السلام و از اصحاب خاصّ و روايت کننده از امامان معصوم عليهم السلام بود. 54 مرتبه به زيارت خانه خدا رفت که بيست مرتبه آن با پاي پياده بود.

امّا دچار انحراف و ارتجاع شد؛ به گونه اي که حضرت عسکري عليه السلام او را بسيار نکوهش کرد و در موردش فرمود: «از اين صوفي ريا کار و بازيگر پروا کنيد». [1] .

برخي نيز اين جمله را در نکوهش او، از جانب حضرت مهدي عليه السلام دانسته اند که در هر حال نشانگر پليدي و گمراهي اين مرد است.

او تا زمان نيابت جناب محمدبن عثمان زيست و با سماجت بسيار، سفارت آن جناب را انکار کرد. توقيع مبارکي از جانب حضرت مهدي عليه السلام در مورد لعن و نفرين بر او و لزوم اظهار بيزاري از کارهايش صدور يافته است. [2] .

بيشتر کتاب هاي رجالي، او را ملقب به «عَبَرْتايي» مي دانند. [3] شيخ طوسي رحمه الله در «کتاب الغيبة» وي را «کرخي» نامگذاري کرده و «بغدادي» نيز درباره او گفته شده است. [4] .

از تاريخ فهميده مي شود که احمدبن هلال تا آخر سفارت و نيابت نايب نخست منحرف نشده بود؛ لکن به مجرد وفات عثمان بن سعيد در نايب دوم شک کرد و نيابت او را نپذيرفت! [5] .

شيعيان هم پس از عزل، او را ملعون دانسته و از وي دوري جستند. پس از مرگ وي توقيعي از طرف ولي عصرعليه السلام به دست حسين بن روح به شرح ذيل صادر شد:

«خداوند از فرزند هلال نگذرد که بدون اجازه و رضايت ما، در کار ما مداخله و تنها به ميل خود عمل مي کرد تا آنکه پروردگار، با نفرين ما زندگي اش را به انجام رساند. ما در زمان حياتش نيز انحرافش را به خواص شيعيان خود اعلام کرديم. اين را به هر کس که درباره او مي پرسد، برسانيد. هيچ يک از شيعيان ما معذور نيست در آنچه افراد مورد اعتماد از ما نقل مي کنند، ترديد کند؛ زيرا مي دانند ما اسرار خود را با آنان مي گوييم».

آن حضرت در توقيعي ديگر فرمود: «ابن هلال ايمان خود را پايدار نداشت و با آنکه مدت طولاني خدمت کرد، به دست خود ايمانش را به کفر دگرگون ساخت و خدا نيز او را کيفر داد». [6] .
پاورقي
[1] محمدبن عمرکشي، رجال کشي، ص 535.

[2] ر.ک: شيخ طوسي، کتاب الغيبة، ص 353.

[3] رجال ابن داوود؛ ص 425؛ رجال طوسي، ص 384؛ رجال علامه، ص 202.

[4] نجاشي، رجال، ح 1، ص 218؛ کتاب الغيبة، ص 399، ح 374.

[5] سيد محمدصدر، تاريخ الغيبةالصغري، ص 502.

[6] ر.ک: رجال الکشي، ص535؛ کتاب الغيبة، ص 353.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی و واژگان
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد احمد بن هلال عبرتائي .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم