0%
شنبه ، 01 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

اثني عشري

اثني عشري
«اثني عشري» يا «دوازده امامي» پر جمعيت ترين فرقه هاي شيعه هستند. آنان معتقد به دوازده امامند که با حضرت علي عليه السلام آغاز مي شود و به محمدبن حسن مهدي آل محمدصلي الله عليه وآله ختم مي گردد. [1] . ايشان دلايل فراواني از آيات قرآن و احاديث نبوي بر امامت علي عليه السلام اقامه نموده و امامت آن حضرت را به نص صريح از طرف خداوند دانسته اند.…
«اثني عشري» يا «دوازده امامي» پر جمعيت ترين فرقه هاي شيعه هستند. آنان معتقد به دوازده امامند که با حضرت علي عليه السلام آغاز مي شود و به محمدبن حسن مهدي آل محمدصلي الله عليه وآله ختم مي گردد. [1] .

ايشان دلايل فراواني از آيات قرآن و احاديث نبوي بر امامت علي عليه السلام اقامه نموده و امامت آن حضرت را به نص صريح از طرف خداوند دانسته اند. همچنين معتقدند: پيامبر اکرم صلي الله عليه وآله از طرف خداوند، تمامي امامان دوازده گانه را معرفي کرده است. [2] .

آنان، امامان را مانند پيامبر، ملهم از جانب خدا مي دانند و مي گويند: امام رياست عامّه دارد و مقام او ما فوق بشر عادي است و از آن روزي که خداوند آدم را آفريد، نور خود را در برگزيدگان خويش - از حضرت نوح، ابراهيم، موسي و عيسي عليهم السلام گرفته تا به حضرت محمدصلي الله عليه وآله، خاتم الانبيا - سرايت داد و از وي آن نور را به اوصياي او، ائمه طاهرين عليهم السلام، سريان داد و همان نور و روح خدايي است که در امام عصرعليه السلام تجلّي مي کند و او را از سطح بشر عادي فراتر مي برد وي را قادر مي سازد که قرن ها؛ بلکه هزاران سال بي هيچ گزند و آزار و بدون ضعف و پيري، با بدن جسماني - که در بشر عادي موجب کون و فساد است - زندگي کند و در زمان مناسب به امر خداوند از پس پرده غيب ظهور فرمايد.
پاورقي
[1] ر.ک: شهرستاني، الملل والنحل، ج 1، ص 187.

[2] ر.ک: الکافي، ج 1، ص 527؛ کمال الدين و تمام النعمة، ج 1، ص 261؛ عيون اخبارالرضاعليه السلام، ج 1، ص 65؛ کتاب الغيبة، ص 150.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی و واژگان
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد اثني عشري .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم