0%
یکشنبه ، 09 بهمن 1401

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

سازنده منبري كه در مسجد گوهر شاد است

سازنده منبري كه در مسجد گوهر شاد است
سؤال:منبري كه در مسجد گوهر شاد قرار دارد و اصطلاحا هم منبر امام زمان (عج) نام دارد توسط چه كسي ساخته شده است؟ 2ـ آيا زمان امام خاص مورد استفاده قرار گرفته است؟ 3ـ منبر فوق در گذشته مورد استفاده چه كساني بوده است؟ جواب: با سلام و تقدير و تشكر از جنابعالي نسبت به توجه به آثار قديمي و آثار باستاني حرم مطهر. ج1ـ معروض مي دارد كه در…
سؤال:منبري كه در مسجد گوهر شاد قرار دارد و اصطلاحا هم منبر امام زمان (عج) نام دارد توسط چه كسي ساخته شده است؟
2ـ آيا زمان امام خاص مورد استفاده قرار گرفته است؟
3ـ منبر فوق در گذشته مورد استفاده چه كساني بوده است؟
جواب:

با سلام و تقدير و تشكر از جنابعالي نسبت به توجه به آثار قديمي و آثار باستاني حرم مطهر.
ج1ـ معروض مي دارد كه در وسط چهار ضلع مسجد گوهرشاد، ايوان هاي چهارگانه اي وجود دارد. بزرگترين ايوان، ايوان جنوبي و قبله و محراب مسجد است كه بر فراز آن گنبد و گلدسته ها قرار گرفته است و به نام ايوان مقصوره معروف است. ارتفاع ايوان مقصوره بيش از 42 متر مي باشد.

در اين ايوان منبر بزرگ و قديمي قرار دارد كه از قدمت و نفاست حائز اهميت مي باشد اين منبر نفيس از چوب گردو و گلابي با شيوه منبت كاري بدون به كار رفتن ميخ ويا هر فلز ديگر ساخته شده است. منبر فوق چهارده پله دارد و در ميان مردم به منبر صاحب الزمان(عج) معروف است. سازنده آن از ذكر نام خود خودداري كرده و حتي تاريخ ساخت آن را نيز بيان نكرده و اما به نظر كارشناسان زمان ساخت آن به 300 سال قبل برمي گردد، اين ايوان در عصر حكومت فتحعلي شاه قاجار و به گفته دايره المعارف بناهاي تاريخي ايران سازنده اين اثر استاد محمد نجار خراساني منبت كار عصر قاجاريه مي باشد.
ج2ـ منبر تاريخي فوق از آنجا كه در زمان متأخر از ائمة معصومين ساخته شده است مورد استفاده هيچ يك از ائمه عليهم السلام قرار نگرفته است.
ج3ـ استفاده از اين منبر طي دوران تاريخ توسط افراد مضبوط نيست.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:47 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
اماکن
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد سازنده منبري كه در مسجد گوهر شاد است .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم