0%
شنبه ، 20 خرداد 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

توضيح درباره مسجد مقدس جمكران

توضيح درباره مسجد مقدس جمكران
سؤال:1- آيا اينكه مي گويند مسجد جمكران را خود آقا امام زمان (عج) كُلنگ آن را به زمين زده و دستور ساخت آن را داده اند صحت كامل دارد يا نه ؟ جواب: خواهرمحترم، زائر با معرفت حضرت رضا ( عليه السلام )،قبل از پاسخ به سؤال شما چند بيت از غزل مرحوم فيض كاشاني را تقديم مي نماييم. نفس باد صبا مشك فشان خواهد شد عالم پير،دگر باره جوان…
سؤال:1- آيا اينكه مي گويند مسجد جمكران را خود آقا امام زمان (عج) كُلنگ آن را به زمين زده و دستور ساخت آن را داده اند صحت كامل دارد يا نه ؟
جواب:

خواهرمحترم، زائر با معرفت حضرت رضا ( عليه السلام )،قبل از پاسخ به سؤال شما چند بيت از غزل مرحوم فيض كاشاني را تقديم مي نماييم.
نفس باد صبا مشك فشان خواهد شد عالم پير،دگر باره جوان خواهد شد
يعني اي تيره شب غيبت مهدي روزي از دم صبح حضورش نمايان خواهد شد
عالم پر شد از جور و ستم، باكي نيست از قدوم شه دين امن و امان خواهد شد
اين اباطيل و اكاذيب كه شايع شده است همه را حضرت او محو كنان خواهد شد

در شب سه شنبه هفدهم ماه مبارك رمضان 393 حسن بن مثله در خانه خود بود كه گروهي به منزل او آمده و او را به منطقه فعلي مسجد جمكران برده اند در آنجا ديداري، رخ مي دهد و حضرت مي فرمايد كه به نزد حسن مسلم كه در اين زمين كشاورزي مي كند ، برو و بگو اين زمين شريفي است و حق تعالي آن را از زمينهاي ديگر برگزيده و ديگر نبايد در آن كشاورزي كند .
همچنين آقا فرموده اند؛ كه بر نزد سيد ابو الحسن برو و به او بگو حسن مسلم را احضار كند و سود چندين ساله را از زمين بدست آورد .و وصول كند و با آن مسجد را بنا كند . و بزي نيز در گله جعفر كاشاني است آن را خريداري كن و هر بيماري كه از آن گوشت بخورد ، حق تعالي او را شفا ميدهد .
حسن بن مثله مي گويد: شب به خانه رفتم و صحبگاه با اتفاق علي تنذر به همان موضع برگشتيم و در آنجا زنجيرهايي ديديم كه طبق فرموده امام (عليه السلام ) حدود بناي مسجد جمكران را نشان مي دهد . پس نزد سيد ابو الحسن در قم رفتيم كه ايشان طبق خوابي كه ديدند منتظر بودند .
پس با هم راهي جمكران شدند ،در گله جعفر كاشاني بزي را با همان نشاني ديدند و خريدند و جعفر سوگند يادكردند كه اين بز در گله حسن نبوده است، آن را به جايگاه مسجد آورده و كشتند و هر بيماري آن را مي خورد شفا مي گرفت.
حسن مسلم را احضار كردند منافع زميني را از او گرفتند و مسجد جمكران را با چوب و ديوار پوشاندند، سيد زنجيرها و ميخها را با خود به منزل برد و هر بيمار درد مندي كه خود را به آن مي ماليد شفا مي گرفت .
ولي پس از فوت سيد ابو الحسن آن زنجيرها نيز پنهان شدند و كسي آنها را نديد .
مسجد شريف جمكران در شش كيلو متري قم واقع شده و همواره پذيراي مشتاقان و شيفتگان حضرتش از نقاط مختلف ايران و جهان مي باشد .
اين مسجد در طول قرون چندين بار تعمير شده است از جمله در زمان حسن نبي مثله ، زمان مرحوم صدوق ، زمان صفويه و در زعامت حضرت آيه الله حائري و بدست مرحوم محمد تقي بافقي
اين مسجد را مسجد جمكران ناميدند ، بخاطر قرار گرفتن در قريه جمكران و مسجد حسن مثله چون بناي اوليه بدست او بوده و مسجد صاحب الزمان (عج)چون به امر حضرت بناشد و حضرت مكرر در آنجا ديده شده.
منابع :
1-نجم الثاقب ، مرحوم نوري
2- بحار،ج 53 ، علامه مجلسي
3-ديدار يار ، استاد كرمي
4-الزمام ناصب ، مرحوم شيخ علي يزدي حائري ،ج 2
5-تاريخ قم ، ج 1و2،مرحوم محمد علي كچوي
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
اماکن
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد توضيح درباره مسجد مقدس جمكران .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم