0%
جمعه ، 12 خرداد 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

امام زمان عجل الله فرجه الشریف در کلام پیامبر اکرم اسلام (ص)

امام زمان عجل الله فرجه الشریف در کلام پیامبر اکرم اسلام (ص)
 پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «زمانه تمام نگردد تا اینکه مردی از اهل بیت من مالک زمین گردد. نام او نام من است، زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد همچنان که از ظلم و جور پر شده بود».
سوال
آیا پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) در مورد امام زمان ( عجل الله فرجه الشریف) سخن گفته بود؟
پاسخ
روایات بسیاری از پیامبر اکرم حضرت محمد…
 پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «زمانه تمام نگردد تا اینکه مردی از اهل بیت من مالک زمین گردد. نام او نام من است، زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد همچنان که از ظلم و جور پر شده بود».
سوال
آیا پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) در مورد امام زمان ( عجل الله فرجه الشریف) سخن گفته بود؟
پاسخ
روایات بسیاری از پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی ( صلی الله علیه و آله و سلم ) راجع به وجود نازنین امام زمان حضرت مهدی موعود (عجل الله فرجه الشریف) وارد شده که این روایات هم در منابع اهل سنت و هم در منابع شیعه وجود دارد. این روایات از کتب مختلف در کتابی به نام «منتخب الأثر فی الإمام الثانی عشر» جمع آوری شده است. این روایات را به طور کلی می توان به سه بخش تقسیم کرد، ما برای نمونه از هر بخش تنها چند مورد را ذکر می کنیم و شما را به مطالعه بیشتر در این زمینه دعوت می کنیم:                 
    ۱. روایاتی که حضرت به طور کلی فرموده اند از فرزندان من شخصی در آخر الزمان قیام خواهد کرد.

پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «زمانه تمام نگردد تا اینکه مردی از اهل بیت من مالک زمین گردد. نام او نام من است، زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد همچنانکه از ظلم و جور پر شده بود».(1)

و نیز از آن حضرت نقل شده که: «آخر الزمان مردی از فرزندان من خروج می کند که اسمش، اسم من است و زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد همچنان که از ظلم و جور پر شده بود».(2) و در حدیث دیگر فرمود:

«مردی از اهل بیت من خروج خواهد کرد، او به سنت من عمل خواهد کرد، خداوند برکت آسمان ها را بر او نازل خواهد کرد، زمین را پر از عدل خواهد کرد...».(3)

 

    2. دسته دوم روایاتی هستند که پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نام مبارک امام زمان (عجل الله فرجه الشریف) را برده و از غیبت و ظهور او خبر داده است. در رابطه با دسته اول و دوم در این کتاب چهارصد و هفت روایت آمده است.

حضرت فرمودند: «مهدی از فرزندان من است، اسمش، اسم من است و کنیه اش کنیه من، شبیه ترین مردم به من است خَلقا و خُلقا، برای او غیبتی است و یک حیرتی که مردم امت من به گمراهی می افتند، سپس مانند خورشید فروزان می آید، و زمین را پر از عدل و داد می کند، همچنانکه از ظلم و جور پر شده بود».(4)

و نیز از حضرت نقل شده که «قائم از فرزندان من است، او هم نام من است، کنیه او کنیه من است، شمائل او شمائل من است، سنت او سنت من است، مردم را به ملت و شریعت من می خواند، مردم را به کتاب خدا دعوت می کند، هر کس او را اطاعت کند، مرا اطاعت کرده و هر کس او را عصیان کند مرا عصیان کرده است و هر کس او را در غیبتش انکار کند مرا انکار کرده و هر کس او را تکذیب بکند مرا تکذیب کرده است، و هر کس او را تصدیق کند مرا تصدیق کرده است».(5)

و نیز از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نقل شده که فرمود: «مهدی از ما اهل بیت است».(6) و بالاخره اینکه آن حضرت به دخترش فاطمه (سلام الله علیها) فرمود: «پیغمبر امت ما بهترین پیغمبران است و او پدرت است، شهید ما بهترین شهداست که او عموی پدرت حمزه است و... و مهدی نیز از ماست».


   3. دسته سوم روایات، روایاتی هستند که در ان پیامبر(ع) به خصوصیات ظاهری و جسمی حضرت اشاره کرده اند:

حضرت فرمودند: «مهدی مردی از فرزندان من است، صورتش مانند ستاره درخشان می درخشد رنگش عربی (گندم گون) و جسم او مانند فرزندان ابراهیم، و زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد، تمام خلایق اهل زمین و آسمان حتی پرندگان از خلافت او راضی شوند».(7)

حال با توجه به این روایات آیا باز شک و شبهه ای راجع به وجود حضرت می تواند وجود داشته باشد.

 

پی نوشت:

    ۱. لطف الله صافی گلپایگانی، منتخب الأثر فی الامام الثانی عشر، انتشارات سلمان فارسی، 1422ق، ح2، ص126.
    ۲. همان، ص132.
    ۳. همان، ص132
    ۴. همان، ص133.
    ۵. همان، ص134.
    ۶. همان، 127.
    ۷. همان، ص137.

 
تاریخ و ساعت انتشار :
09:19:57 ~~~ 1401/07/18
دسته بندی :
مقالات و گفتگو های مهدوی
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد امام زمان عجل الله فرجه الشریف در کلام پیامبر اکرم اسلام (ص) .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم