0%
سه شنبه ، 04 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

توقیعى به شیخ مفید (ره)

توقیعى به شیخ مفید (ره)
احمدبن على بن على بن ابیطالب طبرسى در كتاب «احتجاج» مى‏نویسد: مكتوبى در اواخر ماه صفر سال 410 (هجرى) از ناحیه مقدسه امام زمان علیه السلام به شیخ مفید محمدبن محمدبن نعمان - قدس اللّه روحه - رسید. رساننده آن مكتوب گفته است كه آن را از ناحیه‏اى متصل به حجاز آورده است. آن توقیع این است : بسم الله الرحمن الرحیم سلام بر تو اى دوست مخلص در دین…
احمدبن على بن على بن ابیطالب طبرسى در كتاب «احتجاج» مى‏نویسد: مكتوبى در اواخر ماه صفر سال 410 (هجرى) از ناحیه مقدسه امام زمان علیه السلام به شیخ مفید محمدبن محمدبن نعمان - قدس اللّه روحه - رسید. رساننده آن مكتوب گفته است كه آن را از ناحیه‏اى متصل به حجاز آورده است. آن توقیع این است :

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر تو اى دوست مخلص در دین كه در اعتقاد به ما با علم و یقین امتیاز دارى. ما شكر وجود تو را به پیشگاه خداوندى كه جز او خدائى نیست برده و از ذات بی‌زوالش مسئلت مى‏نمائیم كه رحمت پیاپى خود را بر آقا و مولى و پیغمبر ما محمد و اولاد طاهرین او فرو فرستد و به تو كه پروردگار توفیقاتت را براى یارى حق مستدام بدارد و پاداش تو را با سخنانى كه از جانب ما مى‏گویى با صداقت افزون گرداند. اعلام مى‏داریم كه به ما اجازه داده شده كه تو را به شرافت مكاتبه مفتخر سازیم و موظف بداریم كه آنچه به تو مى‏نویسیم به دوستان ما كه نزد تو مى‏باشند برسانى. خداوند آنها را به طاعت خود عزیز بدارد و با حفظ و عنایات خود مشكلات آنها را برطرف سازد.

خداوند تو را با امداد خود بر دشمنانش كه از دینش بیرون رفته‏اند پیروز گرداند و در رسانیدن به كسانى‏ كه اطمینان به آنها دارى به طرزى كه انشاء الله مى‏نویسیم عمل كن:

هر چند ما در جایى منزل كرده‏ایم، كه از محل سكونت ستمگران دور است و این هم به علتى است كه خداوند صلاح ما و شیعیان با ایمان ما را تا زمانى كه دولت دنیا از آن فاسقان مى‏باشد، در این دیده است. ولى در عین حال از اخبار و اوضاع شما كاملاً آگاهیم و چیزى از آن بر ما پوشیده نمى‏ماند.

ما از لغزش‌هایى كه از شما (شعیان) سر مى‏زند از وقتی كه بسیارى از شما میل به بعضى از كارهاى ناشایسته‏اى نموده‏اند كه نیكان گذشته از آنها احتراز مى‏نمودند و پیمانى كه از آنها براى توجه به خداوند و دورى از زشتى‏ها گرفته شده و آنها آن را پشت سر انداخته‏اند اطلاع داریم. گویا آنها نمى‏دانند كه ما در رعایت حال شما كوتاهى نمى‏كنیم و یاد شما را از خاطر نبرده‏ایم و اگر جز این بود از هر سو گرفتارى به شما رو می‌آورد و دشمنان شما، شما را از میان مى‏بردند.

پس تقوى پیشه سازید و به ما اعتماد كنید و چاره این فتنه و امتحان را كه به شما رو آورده از ما بخواهید. امتحانى كه هر كس مرگش رسیده باشد، در آن نابود مى‏گردد و آن كس كه به آرزوى خود رسیده باشد از ورطه آن به سلامت می‌رود، آن فتنه و امتحان علامت حركت ما و امتیاز شما در برابر اطاعت و نافرمانى ماست. خداوند هم نور خود را كامل مى‏گرداند هر چند مشركان نخواهند.

خود را از دشمنان نگاهدارید و از افروختن آتش جاهلیت بپرهیزید. كسانى كه در این فتنه به جاهاى پنهان، پناه نبرده و در سرزنش آن راه پسندیده گرفته‏اند، چون ماه جمادى الاولى سال‏ جارى فرا رسید، باید از آنچه در آن ماه روى مى‏دهد عبرت بگیرید و از آنچه بعد از آن واقع مى‏شود. از خواب غفلت بیدار شوید: به زودى علامت آشكارى از آسمان براى شما پدید مى‏آید و نظیر آن در زمین نیز ظاهر مى‏شود كه مردم را اندوهگین مى‏كند و به وحشت مى‏اندازد.

آنگاه مردمى كه از اسلام خارج شده‏اند بر عراق مسلط مى‏گردند و به واسطه سوء اعمال آنها اهل عراق دچار ضیق معیشت مى‏شوند سپس این محنت با مرگ یكى از اشرار از میان مى‏رود و از مردن او پرهیزكاران خیر اندیش خشنود مى‏گردند و مردمى كه از اطراف عالم آرزوى حج بیت الله دارند، با آرزوى خود مى‏رسند و به حج مى‏روند.

سپس هر مردى از شما عمل مى‏كند به آنچه كه به وسیله به دوستى ما تقرب می‌جست و از آنچه مقام او را پست مى‏گرداند و خوش آیند ما نیست اجتناب كند. چه كه خداوند به طور ناگهانى انسان را برانگیخته مى‏كند آن هم در وقتی كه توبه سودى به حال او ندارد و پشیمانى او را از كیفر ما نجات نمى‏دهد. خداوند تو را بر رشد و كمال الهام بخشد و با لطف خود، شما را به رحمت واسعه خود توفیق دهد.
منبع:
مهدى موعود (ترجمه جلد سیزدهم بحار الانوار چاپ قدیم)
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:49 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
توقيعات
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد توقیعى به شیخ مفید (ره) .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم