0%
جمعه ، 04 فروردین 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

حضور جبرئیل در حوادث ظهور امام عصر(عج)

حضور جبرئیل در حوادث ظهور امام عصر(عج)
صیحه آسمانی صیحه از جمله نشانه‌های حتمی ‌ظهور است كه ‌اندكی پیش از ظهور عمومی ‌امام عصر(ع) رخ می‌‌دهد. ابوبصیر از حضرت امام محمّد باقر(ع) روایت نموده كه فرمود: « هر گاه دیدید آتشی بزرگ و شعله‌ور سه روز یا هفت روز از مشرق طلوع كرد ، به خواست خداوند منتظر فرج و ظهور دولت آل محمّد باشید ؛ زیرا خداوند بر همه چیز غالب و حكیم است .» سپس…
صیحه آسمانی

صیحه از جمله نشانه‌های حتمی ‌ظهور است كه ‌اندكی پیش از ظهور عمومی ‌امام عصر(ع) رخ می‌‌دهد. ابوبصیر از حضرت امام محمّد باقر(ع) روایت نموده كه فرمود:

« هر گاه دیدید آتشی بزرگ و شعله‌ور سه روز یا هفت روز از مشرق طلوع كرد ، به خواست خداوند منتظر فرج و ظهور دولت آل محمّد باشید ؛ زیرا خداوند بر همه چیز غالب و حكیم است .» سپس فرمود: «گوینده‏ای از آسمان نام قائم را می‌‌برد به طوری كه از مشرق تا مغرب آن را می‌‌شنوند. هر كس خواب است ، بیدار می‌‏شود و هر كس ایستاده ، می‌‏نشیند و هر كس نشسته از وحشت آن صدا برمی‌خیزد . خدا رحمت كند كسی را كه از آن صدا عبرت می‌‌گیرد ؛ زیرا صدای اوّل ، صدای جبرئیل امین است.»

ایشان ادامه دادند :

« در آخر آن روز، صدای شیطان ملعون به گوش می‌‌رسد كه می‌‌گوید: آگاه باشید ! فلانی (مقصود سفیانی است) مظلوم كشته شده است تا بدین وسیله ، مردم را به شك بیندازد و در میان آنها فتنه انگیزد ، چه بسیار مردم مردّد و متحیّری كه در آن روز به واسطه این شك به آتش دوزخ درافتند . ولی شما اگر صدای اوّل شنیدید ، شك نكنید كه صدای جبرئیل است و علامت آن اینست كه اسم قائم و پدرش را می‌‌برد ، به طوری كه دختران پرده‏نشین نیز آن را می‌‌شنوند و پدر و برادر خود را تشویق به بیرون آمدن ، می‌‌كنند .»1جبرئیل در روز ظهور امام زمان(ع)

در مقاطع مختلف پس از ظهور، جبرئیل و میكائیل حضور ملموسی دارند ، كه از آن جمله می‌‌توان به سرآغاز ظهور و هنگامه بیعت با حضرت مهدی(ع) در « مسجدالحرام » و نیز لشكر كشی برای نبرد با سفیانی 21 و شكست و كشتن او اشاره كرد .2

پس از به دست گرفتن حكومت مكّه توسط امام عصر(ع) و سلطه بر این منطقه ، با توجّه به جنایات سفیانی از « شام » تا « عراق » و « شبه جزیره » ، مهم‌ترین و ضروری ترین اقدام ، عقب راندن و دفع اوست . از همین رو امام(ع) با سپاهیانی كه تحت رهبری ایشان و فرماندهی سیصد و سیزده یارشان تشكیل شده ، با هسته اوّلیه ده هزار نفره به تعقیب سپاهیان سفیانی می‌‌پردازند .امام محمّد باقر(ع) روایت نموده كه فرمود: « هر گاه دیدید آتشی بزرگ و شعله‌ور سه روز یا هفت روز از مشرق طلوع كرد ، به خواست خداوند منتظر فرج و ظهور دولت آل محمّد باشید ؛ زیرا خداوند بر همه چیز غالب و حكیم است .» سپس فرمود: «گوینده‏ای از آسمان نام قائم را می‌‌برد به طوری كه از مشرق تا مغرب آن را می‌‌شنوند. هر كس خواب است ، بیدار می‌‏شود و هر كس ایستاده ، می‌‏نشیند و هر كس نشسته از وحشت آن صدا برمی‌خیزد . خدا رحمت كند كسی را كه از آن صدا عبرت می‌‌گیرد ؛ زیرا صدای اوّل ، صدای جبرئیل امین است»
پرونده جنایات سفیانی در همان منطقه‌ای بسته می‌‌شود كه از آنجا آغاز شده بود . میكائیل و جبرئیل ، از جمله شاخص‌ترین افرادی هستند كه در این نبرد و لشكركشی، امام (ع) را همراهی می‌‌كنند . ظاهراً جبرئیل فرماندهی ملائكه جناح راست و میكائیل فرماندهی ملائكه جناح چپ را برعهده دارند .3

امام مهدی(ع) پس از ظهور و شكست سفیانی به ناچار با غربیان وارد نبرد و جنگ می شوند .4

اندكی كه از آغاز نبرد می‌‌گذرد با وساطت حضرت مسیح (ع)، صلحی چند ساله با مسیحیان و غربیان بسته می‌‌شود  . آنان تنها مدّت كوتاهی به این پیمان ، متعهّد می مانند و مدّتی بعد آن را نقض می‌‌كنند . همین امر جنگ دوم امام عصر (ع) را باعث می‌‌گردد كه به آرامی ‌زمینه‌های نبرد با ابلیس و ابلیسیان فراهم می‌‌گردد . 5

پس از آنكه دجّال به جمع آوری نیرو و پیرو پرداخت ، با خیل عظیمی ‌رو به سوی مكّه و «مدینه» می‌‌كند كه با ممانعت میكائیل در مكّه و جبرئیل در مدینه مواجه می‌‌شود .6مرگ جبرئیل(ع)

ماجرای مرگ جبرئیل در آخر دوران را ، امام ششم(ع) چنین بیان نموده‌اند :

«چون خدا اهل زمین را بمیراند، درنگ كند به اندازه زمانی كه خلق بوده‏اند و به اندازی آنچه آنها را میرانیده و چند برابرش، سپس اهل آسمان اوّل را میراند سپس‏ درنگ كند به مانند آنچه خلق را آفریده و مانند آنچه اهل زمین و اهل آسمان اوّل را میرانده و چند برابر آن، سپس اهل آسمان دوم را بمیراند و به همین ترتیب بیان كرده تا مرگ اهل آسمان هفتم و فرمود: پس از آن درنگ كند به مانند دوران خلقت و دوران مرگ اهل زمین و اهل هفت آسمان و چند برابر آن. سپس میكائیل را بمیراند، سپس درنگ كند به مانند زمان آفرینش خلق و مانند همه اینها و چند برابر آن. سپس جبرائیل را بمیراند و پس از درنگ همه این مدّت و چند برابرش اسرافیل را بمیراند و پس از درنگ همه آن مدّت و چند برابر آن،‌ عزرائیل را بمیراند...». 7پی‌نوشت‌ها :

1- الملاحم و الفتن ، ص296

2- معجم أحادیث الإمام المهدی(ع) ، شیخ علی كورانی ، ج ، ص 96

3- تفصیل این مطلب را در كتاب عصر ظهور نوشته  حجّت الاسلام علی كورانی می‌‌توانید مطالعه نمایید

4- معجم احادیث الامام مهدی(ع)، ج1، ص366

5- همان، ج2، ص92

6- بحار الأنوار ، ج‏54، ص 105

7- همان ، ج‏ 52، ص 230منبع : ماهنامه موعود شماره 119
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:49 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی وظهور
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد حضور جبرئیل در حوادث ظهور امام عصر(عج) .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم