0%
دوشنبه ، 03 مهر 1402

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

موضوعات توقيعات

موضوعات توقيعات
موضوعات مندرج در توقيعات، گستره وسيعي را در بر مي گرفت؛ از معارف و حقايق ديني گرفته تا امور تربيتي و برنامه هاي زندگي فردي و اجتماعي و... فهرست اجمالي آنها بدين قرار است: الف. مباحث عقيدتي؛ در زمينه هاي مختلف توحيد، نبوّت، امامت، معاد و امثال آن [1] . ب. مباحث اجتماعي؛ شامل مسائل اخلاقي، تربيتي، شؤون اقتصادي و مشکلات مالي [2] . ج. وظايف و تکاليف شيعيان در…
موضوعات مندرج در توقيعات، گستره وسيعي را در بر مي گرفت؛ از معارف و حقايق ديني گرفته تا امور تربيتي و برنامه هاي زندگي فردي و اجتماعي و... فهرست اجمالي آنها بدين قرار است:

الف. مباحث عقيدتي؛ در زمينه هاي مختلف توحيد، نبوّت، امامت، معاد و امثال آن [1] .

ب. مباحث اجتماعي؛ شامل مسائل اخلاقي، تربيتي، شؤون اقتصادي و مشکلات مالي [2] .

ج. وظايف و تکاليف شيعيان در عصر غيبت؛ مانند توجه به خداوند متعال، ايجاد زمينه خودسازي، ارتباط با حضرت مهدي عليه السلام، پيروي از آن حضرت، آمادگي براي برپايي حکومت عدل و قسط توسط حضرت مهدي عليه السلام و... [3] .

د. احکام و مسائل فقهي؛ مانند نماز، روزه، حج، نذر، خمس، ازدواج و مانند آن

ه . امور شخصي کساني که ازآن حضرت درخواست پاسخ مي کردند؛ از قبيل نامگذاري فرزند، انتخاب دوست، اجازه مسافرت و مانند آن [4] .

و. نصب و تأييد نوّاب و وکلا و امور مربوط به آنان

ز. افشا کردن تزوير مدعيان دروغين و طرد منحرفان و غاليان

در عصر غيبت صغري، افرادي به عناوين مختلف و با مقاصد گوناگوني، به دروغ ادعاهايي مي کردند و سعي داشتند دوستان و پيروان ائمه عليهم السلام را به سوي خود جلب کرده، آنان را فريب دهند و گمراه سازند.

اين قبيل افراد، کم و بيش در بين شيعيان آن زمان شهرت و احترامي داشتند و غالباً زير پوشش ادعاي نيابت و سفارت حضرت مهدي عليه السلام، دام هاي خود را مي گسترانيدند.

بر اين اساس خطر آنها براي شيعيان و مسلمانان، از خطر ديگر دشمنان اسلام، کمتر نبود و افشاي تزوير و برداشتن نقاب از چهره آنان و طرد ايشان از جوامع شيعي ضرورت داشت. از اين رو توقيعات مهمي درباره اين افراد و بيزاري حضرت ولي عصرعليه السلام از آنها، از سوي آن حضرت صادر مي شد و مايه رسوايي و انزواي مدعيان دروغگو را فراهم مي آورد.

گاهي مي شد که توقيعات صادر شده از سوي حضرت مهدي عليه السلام، جزء موارد ذکر شده نبود؛ بلکه تنها به خاطر دفع خطر از شيعيان، صادر مي گرديد؛ بويژه در عصري که حاکمان ستمگر، براي شناسايي، آزار و نابودي شيعيان و پيروان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام کمر بسته بودند و تمام همت خويش را به کار مي گرفتند و چه بسا نقشه هاي زيرکانه اي طرح مي کردند تا بلکه بتوانند تمامي آنان را از بين ببرند، تنها راه نجات از دام بدخواهان و کينه توزان، همين توقيعات بود که آن حضرت به وسيله آنها و با الهام هاي الهي، شيعيان را نجات مي داد.
پاورقي
[1] ر.ک: الاحتجاج، ص 467 به بعد.

[2] همان.

[3] ر.ک: کتاب الغيبه، ص 285؛ کمال الدين و تمام النعمة، ج 2، ص 160.

[4] کتاب الغيبة، ص 308؛ الکافي، ج 2، ص 457، ج 10 و 11 و 12.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی وتوقیع
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد موضوعات توقيعات .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم