0%
یکشنبه ، 09 بهمن 1401

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

مالك اشتر

مالك اشتر
يکي از کساني که در روايات اسلامي از او به عنوان يار امام قائم (عج) در هنگام خروج نام برده شده است، «مالک اشتر» است. مالک اشتر مردي شجاع، رئيس قبيله، و از بزرگان شيعه و سخت دوستدار امير مؤمنان و ياور او بود.مالک پس از رحلت پيامبر اکرم صلّي الله عليه و آله براي نبرد با سپاه روميان که به مبارزه با اسلام برخاسته بودند وارد سپاه اسلام شد…
يکي از کساني که در روايات اسلامي از او به عنوان يار امام قائم (عج) در هنگام خروج نام برده شده است، «مالک اشتر» است.

مالک اشتر مردي شجاع، رئيس قبيله، و از بزرگان شيعه و سخت دوستدار امير مؤمنان و ياور او بود.مالک پس از رحلت پيامبر اکرم صلّي الله عليه و آله براي نبرد با سپاه روميان که به مبارزه با اسلام برخاسته بودند وارد سپاه اسلام شد و همراه با آنها در يکي از نواحي شام به نام «يرموک» با دشمن به نبرد پرداخت، در آنجا بود که شايستگي خود را آشکار ساخت.

پس از به خلافت رسيدن حضرت علي عليه السّلام نخستين کسي که با حضرت بيعت کرد، «مالک اشتر» بود. امام علي عليه السّلام درباره او مي فرمايد:

«او از شمشيرهاي خداست، نه کند مي شود و نه ضربتش بي اثر مي ماند»

و در جاي ديگر مي فرمايد: «مالک اشتر براي من همانگوته بود که من براي رسول خدا بودم.»

مالک اشتر از طرف امام علي به عنوان فرماندار مصر به آن سرزمين روانه شد. امّا قبل از اينکه به مصر برسد، در ميانه راه به وسيله مأموران معاويه که از رسيدن او به مصر وحشت داشتند، مسموم شد و به شهادت رسيد. («دانستنيهاي نهج البلاغه»، ص 168)

رجوع شود به واژه: ابو دجانه انصاري
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی یاوران
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد مالك اشتر .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم