0%
پنجشنبه ، 13 بهمن 1401

پرتال تخصصی تبیان مهدویت

تبیان مهدویت ، بزرگترین پایگاه اینترنتی مهدویت

لوح حضرت زهرا

لوح حضرت زهرا
در بين رواياتي که از معصومين عليهم السلام درباره حضرت مهدي عليه السلام نقل شده، «حديث لوح حضرت زهراعليها السلام» از اهميت والايي برخوردار است. اين حديث را بزرگان فراواني در کتاب هاي روايي خود، نقل کرده اند که در اينجا تنها به بخشي از آن اشاره مي شود. شيخ صدوق رحمه الله با ذکر سند از جابر جعفي از امام باقرعليه السلام از جابربن عبداللّه انصاري چنين نقل کرده…
در بين رواياتي که از معصومين عليهم السلام درباره حضرت مهدي عليه السلام نقل شده، «حديث لوح حضرت زهراعليها السلام» از اهميت والايي برخوردار است. اين حديث را بزرگان فراواني در کتاب هاي روايي خود، نقل کرده اند که در اينجا تنها به بخشي از آن اشاره مي شود.


شيخ صدوق رحمه الله با ذکر سند از جابر جعفي از امام باقرعليه السلام از جابربن عبداللّه انصاري چنين نقل کرده است: «جابربن عبداللّه انصاري گفت: بر مولاي خود فاطمه زهراعليها السلام وارد شدم و در مقابل ايشان لوحي بود که پرتو آن چشم را خيره مي کرد و در آن دوازده نام بود...». [1] .

او روايتي ديگر نقل کرده بسيار مفصل که بخشي از آن چنين است: «ابوبصير از ابوعبداللّه عليه السلام روايت کند که فرمود: پدرم به جابربن عبداللّه انصاري گفت: نيازي به تو دارم، چه وقت بر تو آسان است تا با تو خلوت کنم و آن را از تو درخواست نمايم؟ جابر به او گفت: هر وقت که شما بخواهيد، امام باقرعليه السلام با او خلوت کرد و گفت: اي جابر! آن لوحي که در دست مادرم فاطمه زهراعليها السلام دختر رسول خدا ديدي، چه بود و مادرم درباره آنچه در آن نوشته بود، چه فرمود؟ جابر گفت: خدا را گواه مي گيرم که در زمان رسول خداصلي الله عليه وآله براي تهنيت ولادت حسين عليه السلام بر مادرتان فاطمه عليها السلام وارد شدم و در دست ايشان لوح سبز رنگي را ديدم که پنداشتم از زمرد است و در آن نوشته اي سپيد و نوراني - مانند نور آفتاب - ديدم و گفتم: اي دختر رسول خدا! پدر و مادرم فداي شما باد! اين لوح چيست؟ فرمود: اين لوح را خداي تعالي به رسولش هديه کرده است و در آن اسم پدر و شوهر و دو فرزندم و اسامي اوصياي از فرزندانم ثبت است. رسول خدا آن را به من عطا فرموده است تا بدان مسرور گردم.

جابر گويد: مادر شما آن را به من عطا فرمود و آن را خواندم و از روي آن استنساخ نمودم. پدرم امام محمدباقرعليه السلام فرمود: آيا مي تواني آن را به من نشان بدهي؟ گفت: آري، و پدرم با او رفت تا به منزل جابر رسيدند. او صحيفه اي از پوستي نازک نزد پدرم آورد، پدرم فرمود: اي جابر! تو در کتابت بنگر تا من آن را برايت بخوانم. جابر در کتابش نگريست و پدرم آن را برايش خواند و به خدا سوگند که حرفي اختلاف نداشت. گفت: به خدا سوگند! گواهي مي دهم که در لوح چنين مکتوب بود:

بسم اللّه الرحمن الرحيم.

اين کتابي است از جانب خداي عزيز حکيم، براي محمد نور و سفيرو حجاب و دليل او، آن را روح الامين از جانب رب العالمين فرو فرستاده است. اي محمد! اسم هاي مرا بزرگ شمار و نعمت هاي مرا شکر گزار و آلاي مرا انکار مکن، من خداي يکتا هستم که هيچ معبودي جز من نيست...

در پايان روايت آمده است:

و از صلب او [امام هادي] داعي به سبيل و خازن علمم حسن را بيرون مي آورم؛ سپس به خاطر رحمتي بر عالميان سلسله اوصيا را به وجود فرزندش تکميل خواهم کرد؛ کسي که کمال موسي، و بهاء عيسي و صبر ايوب را دارا است و دوستانم در زمان [غيبت] او خوار شده و سرهاي آنان را هديه مي دهند؛ همچنان که سرهاي ترک و ديلم را اهدا مي کنند. آنان را مي کشند و آتش مي زنند و آنان خائف و مرعوب و ترسان مي باشند. زمين از خونشان رنگين شود و صداي فرياد و شيون از زنانشان برخيزد. آنان دوستان حقيقي من باشند و به واسطه آنها هر فتنه کور ظلماني را بر طرف سازم و شدايد و اهوال را زايل نمايم و بارهاي گران و زنجيرها را از آنان بردارم. ايشان کساني اند که صلوات و رحمت پروردگار بر آنان است و ايشان مهتدي واقعي هستند». [2] .

اين روايت با تفاوت هايي در منابع روايي ذکر شده است. [3] .پاورقي

[1] کمال الدين وتمام النعمه، ج1، باب28،ح2.

[2] کمال الدين و تمام النعمة، ج1، باب28، ح1.

[3] الکافي، ج 1، ص 527، ح 3؛ الغيبة، ص 62، ح 5؛ عيون اخبارالرضاعليه السلام، ج 1، ص 41، ح 2، ص 46، ح 5؛ قرطبي انصاري، القاب الرسول و عترته، ص 13؛ الاحتجاج، ج 1، ص 162؛ کتاب الغيبة، ص 143، ح 108.
تاریخ و ساعت انتشار :
22:19:48 ~~~ 1399/11/08
دسته بندی :
مهدی و احادیث و روایات
با مهدی

بنر های حاشیه پست

اظهار نظر در مورد لوح حضرت زهرا .::. پرتال تخصصی تبیان مهدویت

*
*
دانلود مستقیم