پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت
image_pdfimage_print

ميكائيل

«ميکائيل» يکي از فرشتگان مقرّب الهي است که طبق روايات اسلامي هنگام ظهور حضرت حجّت (عج) در کنار سپاه ايشان خواهد بود. («المجالس السّنيّه»، ج 5، ص 710)


ميزان الحق

در کتاب «ذخيرة الالباب»، عنوان شده که «ميزان الحق» نام حضرت مهدي موعود (عج) در کتاب «آژي» پيغمبر است. («نجم الثّاقب»، باب دوّم، ص 93)


موعود

«موعود»، (وعده داده شده) لقب صاحب الامر (عج) است. اين لقب از آيات قرآن هم استنباط شده (ذاريات/22) و همچنان در زيارت آن حضرت است که: «وَالْيَوْمِ الْمَعودِ وَ شاهِدٍ وَ مَشْهودٍ»


موضوعات توقيعات

موضوعات مندرج در توقيعات، گستره وسيعي را در بر مي گرفت؛ از معارف و حقايق ديني گرفته تا امور تربيتي و برنامه هاي زندگي فردي و اجتماعي و… فهرست اجمالي آنها بدين قرار است: الف. مباحث عقيدتي؛ در زمينه هاي مختلف توحيد، نبوّت، امامت، معاد و امثال آن [1] . ب. مباحث اجتماعي؛ شامل مسائل اخلاقي، تربيتي، شؤون اقتصادي و مشکلات مالي [2] .


موسويه يا موسائيه

يکي از فرقه هاي منحرف در باب مهدويّت، «موسويه» يا «موسائيه» هستند طرفدار امامت امام موسي بن جعفرعليه السلام و منتظر رجعت او بودند. از ديدگاه اين گروه موسي بن جعفرعليه السلام نمرده و زنده است تا اينکه شرق و غرب عالم از آن او گردد و جهان را پر از عدل و داد کند و او مهدي قائم است. آنان مي گفتند: هارون الرشيد و ياران او، به دروغ بر مردم وانمود کردند که آن حضرت مرده است! حال […]


موتور

«موتور» در لغت يعني «کسي که يکي از نزديکانش کشته شده باشد و خون و انتقام او نگرفته باشد.» («فرهنگ الفبائي الرائد»، ج 2، ص 1688) در چند خبر شريف، حضرت قائم (عج) به لقب «موتور» ذکر شده است. «موتور» به والد آن است که کسي پدرش کشته شده باشد و خونخواهي او نشده و علّامه مجلسي فرموده که مراد به والد يا حضرت عسکري عليه السّلام يا امام حسين عليه السّلام يا جنس والد که شامل همه أئمه مي […]


مواريث انبيا

حضرت مهدي عليه السلام هنگام ظهور، بسياري از ميراث هاي پيامبران گذشته را به همراه خواهد داشت. درباره اينکه اين امور دقيقاً به چه منظور نزد حضرت جمع شده، سخن صريحي وجود ندارد؛ ولي با توجه به اينکه نقش حضرت مهدي عليه السلام، همان نقش همه انبيا و اوليا است و آن حضرت آرزوي تمام انبيا را تحقق خواهد بخشيد، مي توان نتيجه گرفت که تمامي ابزار آنان در اختيار آن حضرت قرار خواهد گرفت.


مهميد الآخر

در کتاب «انجيل» حضرت قائم (عج) با نام «مهميد الآخر» خوانده شده است.


مهر آزماي

اسم حضرت صاحب الامر (عج) در کتاب جاماسب، «مهر آزماي» است. اين نام بر پيامبر اکرم صلّي الله و عليه و آله و سلّم هم اطلاق مي شود و مي دانيم که مهدي موعود (عج) نيز همنام رسول خدا صلّي الله و عليه و آله است. («ستارگان درخشان»، ج 14، قسمت اوّل ص 33)


مهدي شخصي و مهدي نوعي

مقصود از مهدي شخصي، آن است که حضرتش فردي معين، زنده، موجود و شناخته شده از نظر تبار و خاندان و شخص است. مقصود از مهدي نوعي، آن است که فردي است نامعين که در زماني مناسب زاده خواهد شد و قيام کرده، جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد. و آن مفهومي است کلي که يک مصداق دارد و بس.