پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت




image_pdfimage_print

كيقباد دوم

«کيقباد دوّم» که به معني عادل بر حق مي باشد، نام حضرت ولي عصر (عج) در نزد «مجوس» و «گبران عجم» است. («نجم الثّاقب»، باب دوّم، ص 92)


كيسانيه

يکي از فرقه هايي که در مباحث انحراف در مهدويّت از آن ياد شده «کيسانيه» است. در مورد علت نام گذاري اين فرقه به کيسانيه، اختلاف نظر هست؛ برخي نوشته اند: اينان پيروان کيسان مولي اميرالمؤمنين عليه السلام هستند. کيسان شاگرد محمدبن حنفيه بود، اما از امام حسن و امام حسين عليهما السلام و از محمد علوم مختلف – از جمله علم تأويل و باطن و علم آفاق و انفس – آموخت و سپس به امامت محمد قائل شد و […]


كوه رضوي

«رَضْوي» نخستين کوه از کوه هاي «تهامه»، در يک منزلي «ينبع» و هفت منزلي «مدينه» است. [1] از اين کوه در روايات سخن به ميان آمده و از آنجا به عنوان جايگاه ارواح مؤمنان در عالم برزخ ياد شده است. [2] . در برخي ديگر از روايات، به عنوان محل زندگي حضرت مهدي عليه السلام در دوران غيبت نام برده شده است.


كوكمأ

«کوکمأ» نام حضرت ولي عصر (عج) در کتاب «نجتا» است. («نجم الثّاقب»، باب دوّم ص 92)


كناسه

«کُناسه» نام محلّي در کوفه است که در آن جا «يوسف بن عمر ثقفي» با «زيد بن علي بن الحسين بن علي بن ابي طالب عليه السّلام» جنگيد. («لغت نامه دهخدا»، ج 11، (چاپ جديد)، ص 16409) طبق روايتي حضرت مهدي (عج) دجّال را، در کناسه کنار کوفه به دار مي زند. («اثباة الهداة»، ج 7، ص 142و 176) رجوع شود به واژه: دجّال


كمال

«کمال»، لقب امام عصر (عج) است.


كلمة الحق

از نامهاي قائم (عج)، «کلمة الحقّ» است. در کتاب «ذخيرة الالباب» عنوان شده که اين نام آن حضرت در «صحيفه» است. («نجم الثّاقب»، باب دوّم، ص 92)


كف دست

از علائم ظهور امام زمان (عج)، ظاهر شدن کف دستي است که در آسمان طلوع مي نمايد و در روايت ديگر صورت و سينه و کف دستي در نزد چشمه خورشيد ظاهر شود. («منتهي الآمال»، باب 14، فصل 7، علامت 7)


كشته شدن شيطان

همانگونه که در قرآن کريم آمده است، شيطان از سجده بر انسان خودداري کرد (حجر/31) و از درگاه خداوند رانده شد (حجر/34). در اين هنگام او از خداوند درخواستي کرد: «قالَ رَبِّ فَأنظِرْني إلي يَومِ يُبْعَثونَ (حجر/36) :گفت: پروردگارا! مرا تا روز رستاخيز مهلت ده (و زنده بگذار!)». خداوند در پاسخ او: «قالَ فَإنّکَ مِنَ الْمُنْظِرينَ – إلي يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلومِ (حجر/37و38) فرمود :تو از مهلت يافتگاني! (امّا نه تا روز رستاخيز، بلکه) تا روز و وقت معيّني.»


كسوف آفتاب

از جمله علائم حتميّه ظهور حضرت قائم (عج)، کسوف آفتاب در نيمه ماه رمضان و خسوف ماه در آخر همان ماه است. («منتهي الآمال»، باب 14، فصل 7، علامت 8)