پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت
image_pdfimage_print

عين

«عين» لقب امام عصر (عج) است. لفظ «عين الله» در زيارت آن حضرت هم وجود دارد و اطلاق آن بر همه ائمّه عليهم السّلام شايع است.


عملكرد نواب خاص

برخي از وظايف نايبان خاصّ – که از طرف امام مهدي عليه السلام بر عهده آنان گذاشته شده بود – عبارت است از: يک . پنهان نگه داشتن نام و مکان حضرت مهدي عليه السلام و رفع شک و ترديد درباره آن حضرت از احاديث نقل شده توسط نوّاب خاصّ و توقيعات صادر شده از طرف امام زمان عليه السلام به دست آنان، معلوم مي شود که نوّاب يک وظيفه دو جانبه داشته اند:


عمرو اهوازي

«عمرو اهوازي» از کساني است که امام قائم (عج) را در دوران حيات امام عسکري عليه السّلام زيارت کرده است. او مي گويد: «حضرت عسکري عليه السّلام، فرزند بزرگوارش را به من نشان داد و فرمود: «اين صاحب شماست»». (الغيبة شيخ طوسي ص 140) عناطيسرجوع شود به واژه: اقامتگاه قائم (عج) در غيبت کبري عواليرجوع شود به واژه: دشت حجاز


علي بن مهزيار

«علي بن مهزيار» يکي از زيارت کنندگان جمال عالم آراي يوسف زهراء (س)، حضرت حجّت (عج) است. او مي گويد: «بيست حج به قصد اينکه حضرت صاحب الامر را ببينم انجام دادم امّا ميسّر نشد. شبي در رختخواب خود خوابيده بودم، صدائي شنيدم که کسي گفت: اي فرزند مهزيار! امسال به خدمت امام زمان خود خواهي رسيد…» و او به آرزويش رسيد. (شرح داستان در کتاب «منتهي الامال»، باب 14، فصل 3، مطالعه کنيد.)


علي بن محمد سمري

ابوالحسن علي بن محمد سمري، چهارمين و آخرين سفير حضرت ولي عصرعليه السلام است. وي بعد از رحلت حسين بن روح به مقام سفارت منصوب شد و مدت سه سال عهده دار اين منصب بود. سمري از خانداني متدين و شيعه بوده است که در خدمت گزاري به «سازمان اماميّه» از شهرت زيادي برخوردار بودند و همين اصالت خانوادگي او، باعث شد که در امر سفارت با مخالفت چنداني روبه رو نگردد. [1] .


علي بن بلال

«علي بن بلال»، از شخصيّتهاي بزرگ و مورد اعتماد شيعه است که شهادت داده، امام حسن عسکري عليه السّلام، فرزندش مهدي (عج) را به چهل نفر از شيعيان نشان داده و خود او يکي از آنها بوده است. («ينابيع المودة»، ج 3، ص 123)


علامه حلي

«جمال الدين، حسن بن يوسف بن مطهّر حلّي» معروف به «علامه حلّي»، از علماي برجسته قرن هشتم هجري است که در سال 726 ه.ق از دنيا رفت و در نجف اشرف به خاک سپرده شد. او در تمام علوم اسلامي استاد ماهري بود و تأليفات او را بيش از 500 جلد تخمين زده اند. وي «سلطان محمّد خدابنده» پادشاه مغول را شيعه کرد و در اين مسير خدمت بزرگي به مذهب جعفري نمود.


علائم حتميه

عالماتي که بيانگر ظهور حضرت صاحب الزمان (عج) مي باشد، دو قسم است: يکي علامات حتميّه و ديگري علامات غير حتميّه. برخي از علامات حتميّه بدين ترتيب است: خروج دجّال، صيحه و نداء آسماني، خروج سفياني، فرو رفتن لشکر سفياني در بَيداء، قتل نفس زکيّه، خروج سيّد حسني، ظاهر شدن کف دستي در آسمان، کسوف آفتاب در نيمه ماه رمضان و خسوف ماه در آخر آن، آيات و علاماتي که در ماه رجب ظاهر مي شود و اختلاف بني عبّاس […]


عقيد

«عقيد»، خادم امام حسن عسکري عليه السّلام بود که مکرّر به ديدار حضرت مهدي (عج) نائل شده و او اوصاف مبارکش را بازگو کرده است. و هنگامي که امام عليه السّلام مي خواست فرزند بزرگوارش را به حضور بطلبد به او دستور مي داد که داخل خانه شده، آن حضرت را به محضر پدر بزرگوار بياورد. («بحار الانوار»، ج 52، ص 16)


عصر

«عصر» لقب مهدي موعود است. اين نام در قرآن مجيد هم مذکور است، آنجا که مي فرمايد: «والْعَصْر (عصر / 1) سوگند به عصر». مفسّرين يکي از وجوه تفسيري اين آيه را، عصر حضرت بقيّةالله (عج) عنوان کرده اند. («نورالثقلين»، ج 5، ص 666) عقبه افيق شام رجوع شود به واژه: دجّال