پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت
image_pdfimage_print

شيلو

يکي از نامهاي مصلح جهاني در کتب مقدس، «شيلو» است. «شيلو» يعني کسي که داراي حق است و صلح و سلامتي مي آورد. در کتاب تورات در سِفْر پيدايش، شماره 49-10 آمده است: «عصاي قدرت و سلطنت از يهود دور نخواهد شد و نه فرمانروايي از ميان پاهاي وي، تا «شيلو» بيايد و او را اطاعت امتها خواهد بود». («مصلح آخرالزمان»، ص 77)


شناخت پروردگار

خداوند متعال فلسفه اساسي آفرينش انسان ها را عبادت و بندگي معرفي فرموده است. آنجا که مي فرمايد: «وَمَا خَلَقْتُ الجِّنَ والاِنسَ اِلاّ لِيَعبُدُونَ» [1] ؛ «جن و انس را جز براي اينکه عبادت کنند خلق نکردم». اين مهم زماني حاصل مي گردد که شناخت نسبت به آن ذات مقدس فراهم آيد، پس از شناخت خداوند است که راه رشد، هموار و موانع بر طرف مي شود.


شناخت امام زمان

يکي ديگر از برجسته ترين ويژگي هاي زمينه سازان ظهور، شناخت حضرت مهدي عليه السلام است. البته شناخت امام در هر زمان بر پيروان لازم و ضروري است؛ ولي آنچه شناخت رهبر آخرين را از اهميتي دو چندان برخوردار مي سازد، شرايط ويژه او است. ولادت پنهان، زيست پنهان، امتحانات سخت و دشوار، و… برخي از اين ويژگي ها است.


شمشيرهاي آسماني

از خصائص حضرت قائم (عج)، آوردن شمشير هاي آسماني براي انصار و اصحاب آن حضرت است. رجوع شود به واژه: حبة


شمشير

در روايات اسلامي، مکرّر از شمشير امام قائم (عج) سخن به ميان آمده است. و اينکه مثلاً حتّي مانع زکات، اعدام مي شود. اين به آن معني نيست که حکومت، زوري است بلکه اين شمشير به عنوان قصاص و مقابله به مثل با مخالفان و خائنان و زورگويان و توطئه گران است، همانگونه که در قرآن کريم آمده است:


شمايل قائم

محدّثان معتبر از شيعه و سنّي، بنابر احاديث بسيار از رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلّم و امام علي عليه السلام و ديگر امامان عليه السلام، شمايل و اوصاف امام مهدي (عج) را در کتابهاي خويش آورده اند:


شمايل حضرت مهدي

محدثان معتبر – از شيعه و اهل سنّت – بنابر احاديث بسياري، از پيامبر اکرم صلي الله عليه وآله و ائمه عليهم السلام شمايل و اوصاف حضرت مهدي عليه السلام را در کتاب هاي خويش بيان کرده اند. مجموعه اين روايات را مي توان به سه دسته تقسيم کرد: دسته نخست، رواياتي است که شمايل حضرتش را پس از ولادت و در ايام کودکي و در ايام حيات امام عسکري عليه السلام، توصيف نموده اند.


شماطيل

در کتاب «ذخيرة الالباب» گفته شده که، «شماطيل» اسم حضرت مهدي (عج) در کتاب «ارماتش» است. («نجم الثاقب»، باب دوّم، ص 77)


شلمغاني

«شلمغاني» به «ابن عزاقر» يا «ابن ابي عزاقر» معروف بود و چون از روستاي شلمغان (از نواحي «واسط» عراق) برخاسته بود، به آنجا منسوب شد و او را «ابوجعفر محمدبن علي شلمغاني» مي گفتند. [1] . شلمغاني از ياران امام حسن عسکري عليه السلام و از دانشمندان، دبيران و محدثان زمان خود در بغداد بود. کتاب هاي بسياري داشت و در آنها، انبوه رواياتي را که از امامان اهل بيت عليهم السلام شنيده بود، گردآوري و دسته بندي کرده بود. […]


شعيب بن صالح

در روايات اسلامي آمده که، «شعيب بن صالح» يکي از پرچمداران لشکر حضرت مهدي (عج) در هنگام خروج خواهد بود. وي مردي کوسه، گندم گون و متوسط القامتي است که دوستدار بني تميم مي باشد و با چهار هزار نفر که لباسهايشان سفيد و پرچمهايشان سياه است از شهر روي خروج مي کند. او مقدّمه ي خروج حضرت مهدي (عج) است. با کسي ملاقات نمي کند مگر اينکه او را خواهد کشت. و در جاي ديگر آمده که وي از […]