پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت
image_pdfimage_print

سيصد و سيزده نفر

در همه جا معروف است و در کتابهاي مربوط به امام زمان (عج) نوشته شده که هنگام ظهور آن حضرت، 313 نفر ياران مخصوص ايشان به او مي پيوندند و همچون کوه در برابر حوادث ايستادگي کرده و همراه امام (عج) هستند. اصل حديث متواتر است و نبايد شکّي در صدور حديث مذکور از جانب معصومين عليهم السلام نمود. و امّا چند نکته:


سيره حكومتي حضرت مهدي

از روايات به دست مي آيد، سيره حکومتي حضرت مهدي عليه السلام دقيقاً همان سيره حکومتي پيامبر اکرم صلي الله عليه وآله، امام علي عليه السلام و ديگر امامان عليهم السلام است. البته نبايد از نظر دور داشت که پيامبرصلي الله عليه وآله و ائمه عليهم السلام به جهت محدوديت ها و موانع تحميل شده فراواني، نتوانستند آنچه در نظر داشتند، پياده کنند:


سيد مرتضي

«سيّد مرتضي بن داعي حسني» (ياحسيني) مکنّي به ابوتراب و ملقّب به «صفي الدين» و «علم الهدي» (پرچم هدايت)، از علماي بزرگ شيعه در قرن 5و6 هجري قمري است. از آثار او مي توان «تبصرة العوام في معرفة مقالات الانام»، در شرح مذاهب مختلف به پارسي و «فصول تامّه» (به عربي) نام برد. («فرهنگ فارسي معين»، ج 6، ص 1192)


سيد شمس الدين

«سيّد شمس الدّين محمّد عالم» نايب خاصّ امام عصر (عج) و نوه ي پنجم ايشان است. اين مطالب را «علي بن فاضل مازندراني» هنگامي که به «جزيره ي خضراء» رفت، دريافته بود. («جزيره ي خضراء»، ص 52)


سيد حسني

از جمله علائمي که در آستانه ي ظهور امام قائم (عج) رخ خواهد داد، خروج «سيّد حسني» با يارانش براي ياري آن حضرت است. «سيّد حسني» جوان خوش صورتي است که از طرف ديلم (يکي از بلاد گيلان) و قزوين خروج مي کند و با صداي بلند فرياد مي زند که به فرياد قائم آل محمّد صلي الله عليه و آله وسلّم برسيد که از شما ياري طلبد و اين سيّد حسني ظاهراً از اولاد حضرت امام حسن مجتبي عليه […]


سيد بن طاووس

«سيّد بن طاووس» از علماي بزرگوار تشيّع و صاب کتب «الملاحم و الفتن» و «جمال الاسبوع» است. او در زمان غيبت کُبري به ديدار حضرت قائم (عج) نائل شده است. «سيّد بن طاووس» در سال 664 هـ ق در گذشت.


سيد

در اخبار و روايات، «سيّد» لقب امام زمان (عج) شمرده شده است.


سه گروه مدعي مهدويت

کساني که در تاريخ بدين عنوان شهرت يافته اند، به اعتباري بر سه گروه قابل تقسيم اند: يک. کساني که ديگران روي انگيزه هاي خاصي، آنان را «مهدي» نجات بخش خواندند. دو. کساني که به انگيزه جاه طلبي و قدرت خواهي، چنين ادعاي دروغيني کردند. سه. کساني که طبق نقشه استعمار و به اشاره بيدادگران، به چنين دجالگري و فريب دست يازيدند و بي شرمانه خود را مهدي نجات بخش، معرفي کردند.


سنگ حضرت موسي

از جمله خصائص امام قائم (عج)، حمل سنگ حضرت موسي عليه السلام است. امام باقر عليه السلام فرمود: «هنگامي که حضرت مهدي (عج)» خروج کند و بخواهد از جانب مکّه به کوفه برود، منادي آن حضرت ندا کند که: آگاه باشيد که کسي طعام و آب حمل نکند. و حضرت قائم (عج)، سنگ حضرت موسي عليه السلام را که از آن دوازده چشمه ي آب جاري شده بود، حمل مي کنند.


سناء

«سناء» لقب امام زمان (عج) است. «سناء» در لغت يعني: روشنايي، فروغ، بلندي و رفعت.