پرتال تبیان مهدویت
لینک های اصلی
پرتال تبیان مهدویت
image_pdfimage_print

ذي طوي

«طوي» در لغت به معناي پيچيدن و در نورديدن است و برخي از مشتقات آن (چون «طايه») به سرزمين هموار و صخره هاي بزرگ در ريگزارهاي پهناور گفته مي شود. [1] . «ذي طوي» در يک فرسخي مکه، و در داخل حرم قرار دارد و از آنجا خانه هاي مکه ديده مي شود. [2] . در برخي روايات از آن به عنوان جايگاه حضرت مهدي عليه السلام در دوران غيبت ياد شده است. عياشي به سند خود از عبدالاعلي حلبي […]


ذوالفقار

«ذوالفقار» شمشيري شگرف است که ابتدا متعلق به رسول اکرم صلي الله عليه وآله بود و آن حضرت در جنگ احد وقتي که شمشير علي بن ابي طالب عليه السلام در گرماگرم نبرد شکست، آن را به او بخشيد و از همان زمان اين شمشير جنبه مقدس پيدا کرد. در وجه تسميه اين شمشير گفته اند: پشت آن خارهاي پست و بلندي مانند ستون فقرات آدمي داشته است. [1] .


ذكر

«سيّد علي محمّد شيرازي» معروف به «باب» در آغاز کار، خود را «ذِکْر» ناميد تا بعداً آيه ي شريفه ي: «إِنّا نَحنُ نَزَّلنَا الذِّکْرَ وَ إِنّا لَهُ لَحافِظُونَ (حجر/9) : ما قرآن را نازل کرديم، و به طور قطع نگهدار آن هستيم» و آيه ي مبارکه ي: «فَسْئَلوُا اَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لاتَعْلَمُونَ (نحل/43) : اگر نمي دانيد از آگاهان بپرسيد»