پرتال پایگاه تخصصی تبیان مهدویت

Category: مهدويت (page 1 of 2)

image_pdfimage_print

تلفظ نام مقدس حضرت قائم

اين سؤال بين جمعي از محدّثان و راويان مطرح است که آيا تلفّظ به نام مقدّس حضرت قائم (عج) جايز است يا خير؟

مشهور بين جمعي از محدّثان و راويان آن است که تکلّم به نام اصلي امام عصر (عج) حرام است. ولي تلفّظ به القاب آن حضرت مانند مهدي، حجّت، قائم و… حرام نيست.

حال اين سؤال مطرح است که آيا اين حکم مخصوص زمان غيبت صغري بوده است يا در هر زمان و مکاني، تا موقعي که آن حضرت ظهور کند، حرام است؟ و يا اينکه حرمت تلفّظ نام مقدّس آن حضرت بستگي به موارد خاصّي مانند تقيّه و ترس دارد که اگر موارد ترس و تقيّه نباشد جايز است؟ و آيا اين مسأله اختصاص به حضرت حجّت (عج) دارد يا درباره ي ساير ائمه عليهم السلام نيز جاري است؟

Continue reading

پرچم اسلام بر بام جهان

دین آینده جهان

امام زمان (عج)

بنا بر آیات و روایت، جهان روزی را در پیش دارد  که در آن روز، تمام کشورهای کوچک و بزرگ به یک کشور تبدیل می‌شود، مرزهای جغرافیایی کشورها برداشته می‌شود و یک حکومت واحد جهانی بر اساس عدالت و آزادی تشکیل می‌شود و بر تمام جهان، یک دین و آیین، یک قانون اساسی و یک رهبر حکومت می‌کند.

Continue reading

منتظران نشسته

امام زمان عج

نقل است که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: یَكُونُ فِی هَذِهِ الْأُمَّةِ كُلُّ مَا كَانَ فِی بَنِی إِسْرَائِیلَ حَذْوَ النَّعْلِ بِالنَّعْلِ؛ هر آنچه در بنی اسرائیل رخ داده است در این امت اسلامی هم اتفاق خواهد افتاد.[1] در تعبیر دیگری آمده است: لَتَركَبُنَّ سُنَنَ مَن كانَ قَبلَكُم ِشبراً بِشِبرٍ؛ شما امت اسلامی روش و سیره امتهای پییشین را وجب به وجب تقلید خواهید کرد.[2]

Continue reading

انتظار، بدون صبر و بصیرت!

انتظار

همه ما این جمله حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) را حفظ هستیم که فرمودند: «افضل العبادة انتظار الفرج» (1)
همچنین در سخن شریفی از امام علی(علیه السلام) چنین آمده است که: «أفضل العبادة عفّة البطن و الفرج ؛ برترین عبادت، نگهدارى شكم و میل جنسی [از محرمات‏] است».(2) اما آیا عفت ـ که دو مصداق آن بیان شد ـ مصادیق دیگری نیز دارد.

امام زمان(عج) مردم را به چه دعوت می‌کند؟

حضرت علیّ بن الحسین، زین العابدین(علیه السلام) دربارة ظهور حضرت مهدی موعود(علیه السلام ) و دعوت آن حضرت می‌فرماید: «پس به سوی مکّه خارج می‌شود؛ در حالی که مردم بر گرد او اجتماع کرده‌اند. آنگاه او خود به پا خاسته و می‌گوید: «هان ای مردم! من فلان، فرزند فلانم، من فرزند پیامبر خدا(صلی الله علیه وآله ) [هستم]، من شما را به سوی آنچه که پیامبر(صلی الله علیه وآله) به آن دعوت کرد، فرا می‌خوانم و دعوت می‌نمایم.»


امام زمان (عج)

ممکن است کسانی با خود فکر کنند که امام زمان(علیه السلام) در روز ظهور مردم را به چه چیزی دعوت می‌کنند و موارد دعوت آن حضرت چیست؟ و احیاناً ممکن است با خود تصوّر کنند که امام زمان(علیه السلام) مطالب تازه و ویژه خود را می‌آورد و مردم را به سوی آن فرا می‌خواند.

Continue reading

شباهت‌های حضرت عیسی(ع) و امام مهدی(عج)

مقرب‌ترین فرشته خداوند، یاور منجی بشریت


از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود: نخستین کسی که با حضرت قائم(عج) بیعت می‌کند، جبرئیل (ع) است و بنا به آیه «وَآتَیْنَا عِیسَی ابْنَ مَرْیَمَ الْبَیِّنَاتِ وَأَیَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ» خداوند، جبرئیل را مددکار عیسی قرار داده است.

 


امام زمان (عج)

حضرت مهدی(عج) به عنوان منجی موعود که تمام ادیان الهی به ظهورش پیروان خود را وعده داده‌اند، تمام پیامبران از خضر نبی تا عیسی بن مریم (علیهم السلام و الصلاة) به او اقتدا می‌کنند. اما آنچه حائز اهمیت است، شباهت‌های بسیاری میان حضرت عیسی بن مریم (ع) با مهدی موعود(عج) است که برخی از این شباهت‌ها اشاره می‌شود:

Continue reading

مهدويت82

سؤال:ظهور امام زمان(عج) به صورت معنوي است و يا جسماني؟

جواب:

بي ترديد ظهور امام زمان(عج) جسماني است؛ بدين معنا كه حضرت با جسم و خصوصيات ظاهري ظهور مي كند، نه آن كه روح حضرت ظهور نمايد.

شواهد و دلائل متعددي مؤيد اين نگره است:

1ـ در بعضي از روايات از خصوصيات ظاهري و جسماني امام سخن به ميان آمده است. عمران پسر حصين مي گويد:

Continue reading

مهدويت72

سؤال:امام زمان(ع) به دست چه كسي به شهادت مي رسند؟

جواب:

اين كه حضرت امام زمان(عج) چگونه از اين جهان خواهد رفت، به مرگ طبيعي يا با شهادت خيلي روشن نيست. نيز اگر با شهادت باشد،توسط چه كسي شهيد مي شود، معلوم نيست.(1)

در برخي كتابها آمده است: هفتاد سال بعد از ظهور، امام زمان(ع) را زني از طايفه بني تميم به نام سعيد، كه مانند مردان ريش دارد، با انداختن سنگي از پشت بام به شهادت مي رساند.(2)

Continue reading

مهدويت71

سؤال:چگونه نامه هايي كه در مسجد جمكران به چاه مي اندازند، به دست امام زمان(ع) ميرسد؟ آيا اين چاه پر نمي شود؟

جواب:

از روايتي كه در مورد نوشتن حاجت خود در نامه و انداختن آن به قبر يكي از امامان(ع) و يا به چاه يا به جوي آب نقل شده و چگونگي آن در منتهي الأمال مرحوم شيخ عباس قمي آمده،[1] استفاده ميشود كه نامه حاجت توسط يكي از نواب خاص امام زمان(ع) (عثمان بن سعيد، محمد بن عثمان، حسين بن روح و علي بن محمد سمري) به دست حضرت ميرسد. البته شايد اين مسئله از روايات معتبر نباشد و اعتبار و عدم اعتبار اين گونه روايات و معناي آنها مورد بحث جدي است.

Continue reading

مفهوم انتظار چيست؟

انتظار معمولاً به حالت كسي گفته ميشود كه از وضع موجود ناراحت است و براي ايجاد وضع بهتري تلاش ميكند.

فيالمثل بيماري كه انتظار بهبودي ميكشد، يا پدري كه در انتظار بازگشت فرزندش از سفر است، از بيماري و فراق فرزند ناراحتند و براي وضع بهتري ميكوشند.

همچنين تاجري كه از بازار آشفته ناراحت است و در انتظار فرو نشستن بحران اقتصادي ميباشد اين دو حالت را دارد «بيگانگي با وضع موجود» و «تلاش براي وضع بهتر».

Continue reading

Olderposts

Copyright © 2017 پرتال پایگاه تخصصی تبیان مهدویت

Theme by Anders NorenUp ↑